Wylęgają się dwa małe żółwie i dają nadzieję gatunkowi –

Wylęgają się dwa małe żółwie i dają nadzieję gatunkowi –

Tak ważne wydarzenie w historii dzikiej przyrody ma miejsce w Wielkiej Brytanii że jest ono bezprecedensowe. W sytuacji, gdy coraz więcej zwierząt wchodzi na listę gatunków zagrożonych lub co gorsza całkowicie znika, ostatnie wiadomości są latarnią światła w ciemności.

Chodzi o niedawne pojawienie się żółwi olbrzymich z Galapagos, z których, udało się wykluć kilka sztuk. Według ekspertów: “Ojcem lęgów był samiec w wieku 70 lat w szczytowej kondycji fizycznej“.

To jest projekt, który miał swoje początki w 2018 roku, wraz z pojawieniem się w zoo Krokodyli Światazoo znajduje się w Brize Norton Oxfordshire. Jego założyciel mówi: “Jesteśmy niesamowicie dumni, że udało nam się z powodzeniem wyhodować te żółwie, które wcześniej były bardzo bliskie wyginięcia. Odkąd te gigantyczne żółwie dołączyły do nas w roku 2018 z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień, jest to znaczące osiągnięcie, które pomoże w ochronie gatunku.”.

Szczeniaki otrzymują stałą uwagę, a także odpowiednią dietę dla ich dobrego rozwoju.

Oboje ważą około 70 gramów, aby mogły osiągnąć idealny rozmiar i wagę, ich dieta składa się głównie z warzyw, suszonej trawy między innymi.

Kiedy osiągną dorosłość ich waga będzie sięgać 400 kg lub więcej, w rzeczywistości w ramach swojego gatunku są uważane za największe.

“Mieć udany ponowny rozród z tym ikonicznym gatunkiem naprawdę wiele znaczy, nie tylko dla mnie osobiście, ale dla wszystkich tutaj w zoo, zwłaszcza po całej pracy wykonanej przez nasz zespół. Otwarcie naszego inkubatora, by zobaczyć muszelkę i poczuć jak dziecko porusza się w środku było nie do opisania i chwilą, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich zainteresowanych, wspomniał Jamie Gilks szef gadów w Crocodiles of the World.

“Żółwie olbrzymie wykazują duże zróżnicowanie pod względem wielkości i kształtu, ale wszystkie gatunki można zaklasyfikować do dwóch głównych typów skorup: kopulastej i siodłowej.” wymienia czasopismo specjalizujące się w tym gatunku.

To nowe doświadczenie stanowi okazję do zachęcenia do ochrony gatunków i zastanowienia się nad naszymi działaniami przed wpływem na różne formy życia.