Tygrysy, które spędziły 15 lat w opuszczonym wagonie kolejowym “przytulają się”, gdy wreszcie są wolne

Tygrysy, które spędziły 15 lat w opuszczonym wagonie kolejowym “przytulają się”, gdy wreszcie są wolne

To było długo oczekiwane. Nadszedł koniec ery cyrku.

Niestety, ponieważ cyrk był nadal biznesem, właściciele nie mieli opieki nad swoimi zwierzętami i pracownikami. Zostali oni po prostu porzuceni lub puszczeni wolno.

Dwa porzucone zwierzęta, dwa tygrysy, zostały niedawno odnalezione w prowincji San Luis w północno-zachodniej Argentynie.

YouTube – The Dodo

Źródło:
YouTube – The Dodo

A najgorsze było to, że zostały porzucone wewnątrz swojej klatki o powierzchni 75 metrów kwadratowych.

W 2007 roku wędrowny cyrk poprosił rolnika, który był właścicielem ziemi, na której zostawili klatkę, o zaopiekowanie się dwoma tygrysami. Wrócą za sześć miesięcy, aby zabrać je z powrotem.

Nigdy tego nie zrobili.

15 lat później tygrysy nadal tkwią wewnątrz klatki z odchodami, karmione jedynie przez hodowcę poprzez pozostawianie jedzenia wewnątrz klatki. Dwa tygrysy mają teraz 18 i 15 lat. Do tego tygrysy spółkowały i mają swoje własne młode, które są już dorosłe w wieku 10 i 12 lat.

Trzymanie dzikich zwierząt na prywatnej posesji jest w Argentynie nielegalne. Nie chcąc mieć kłopotów z władzami i wierząc, że właściciele cyrku wrócą, farmer nigdy nie powiedział władzom o dwóch tygrysach. Ponieważ właściciele nie wrócili, farmer nie wiedział, co jeszcze może zrobić.

YouTube – The Dodo

Źródło:
YouTube – The Dodo

W 2021 roku argentyńskie władze dowiedziały się o tygrysach i wysłały Fauna San Luis, lokalną organizację zajmującą się dzikimi zwierzętami, aby skontrolowała sytuację. I właśnie wtedy dowiedzieli się o strasznych warunkach życia tygrysów.

Wiedzieli, że muszą natychmiast przekwaterować tygrysy, ale nie mogli tego zrobić lokalnie.

YouTube – The Dodo

Źródło:
YouTube – The Dodo

To wtedy Four Paws International dowiedziało się o tygrysach i dotarło do nich, by zaproponować rozwiązanie.

Four Paws zrobił plany przeniesienia ich do LIONSROCK Big Cat Sanctuary w RPA, ale musieli najpierw dostać je na samolot.

YouTube – The Dodo

Źródło:
YouTube – The Dodo

Kiedy przedstawiciele Four Paws dotarli na miejsce, byli przerażeni tym widokiem.

“Wagon kolejowy przez długi czas był brudny od odchodów i resztek mięsa i kości, ale na szczęście już tak nie jest. Tygrysy potrzebują ruchu, biegania, zabawy i kąpieli. Bycie zamkniętym w wagonie kolejowym o powierzchni 75 m² i tylko spacerowanie tam i z powrotem przez 15 lat nie jest życiem godnym tygrysa. Wszystkie te lata spędzone w tak małej przestrzeni z pewnością wpłynęły na ich samopoczucie psychiczne i fizyczne. Mamy teraz okazję, by je uratować i zrobimy to – poinformował weterynarz Four Paws dr Amir Khalil.

Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebowali przenieść tygrysy, aby mogły wreszcie poczuć, co to znaczy żyć na wolności.

I to właśnie otrzymają, gdy przyjadą do LIONSROCK Big Cat Sanctuary.

Dostarczenie ich tam nie było zbyt dużym wyzwaniem. Udało im się zdobyć dwie klatki z otwartymi kratkami i umieścić je na samolocie towarowym, który rozpocząłby podróż do RPA. Dotarcie do nowego domu zajęło im 70 godzin, ale było warto.

YouTube – The Dodo

Źródło:
YouTube – The Dodo

Na początku było to przerażające dla tygrysów, ponieważ był to widok, którego nigdy wcześniej nie widziały i nie czuły.

Całe życie wychowywały się w klatkach i było to dla nich coś nowego.

“Te tygrysy nigdy nie czuły trawy ani ziemi pod łapami. Po raz pierwszy widzą nad sobą niebo, a nie tylko metalowe kraty i dach” – powiedział w oświadczeniu dr Khalil. “Teraz mają setki metrów kwadratowych pełnych nowych uczuć, smaków i zapachów. Przebywanie w zupełnie nowym środowisku jest dla nich przytłaczające, ale zwierzęta szybko przystosowują się do lepszych warunków życia.”

View this post on Instagram

A post shared by LIONSROCK Big Cat Sanctuary (@lionsrock_bigcatsanctuary)

Droga do rehabilitacji będzie długa, ale LIONSROCK Big Cat Sanctuary jest pewne, że cztery tygrysy dostosują się i będą dobrze prosperować w nowym domu.

Zobaczcie na poniższym filmie, jak tygrysy po raz pierwszy zareagowały, gdy zobaczyły swój nowy dom.

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.