Trzmiele bawiące się jak szczeniaki to najbardziej urocza rzecz do zobaczenia

Trzmiele bawiące się jak szczeniaki to najbardziej urocza rzecz do zobaczenia

Oglądanie szczeniaków tarzających się w trawie, czy kociąt goniących za sznurkiem, to jedne z najsłodszych rzeczy, jakie można zobaczyć.

Ale, czy inne rodzaje zwierząt się bawią? A co z owadami?

Okazuje się, że odpowiedź brzmi TAK!

Wielu różnych naukowców przeprowadziło badania, aby dowiedzieć się, czy owady, a konkretnie trzmiele, lubią się bawić i wszystko wskazuje na to, że tak.

Nasze przyjazne małe zapylacze lubią się bawić tak samo jak każdy inny gatunek w królestwie zwierząt.

Youtube – SciShow

Źródło:
Youtube – SciShow

Ale jakie czynności składają się na zabawę?

Istnieje 5 różnych czynników, które muszą być spełnione, aby dana czynność została uznana za zabawę, w tym, że zwierzę robi to z własnej woli, bez celu w zasięgu wzroku, oraz że robi to więcej niż raz.

Jak jednak stwierdzić, czy zwierzę robi coś dla zabawy, czy z innego powodu?

Youtube – SciShow

Źródło:
Youtube – SciShow

Ustawiając oczywiście tor przeszkód dla trzmieli!

Aby ocenić, czy badane trzmiele rzeczywiście grają według własnej decyzji, czy tylko próbują znaleźć pożywienie, naukowcy ustawili tor przeszkód, aby się o tym przekonać.

Ustawiając trzy komory w rzędzie, dodając pyszny cukrowy smakołyk do komory 3, małe kulki do toczenia i zabawy w komorze 2, a pszczoły w pierwszej komorze, gapie mogli obserwować aktywność pszczół.

Youtube – SciShow

Źródło:
Youtube – SciShow

Celem było sprawdzenie, czy pszczoły zatrzymają się i pobawią w komorze z piłeczkami, czy też pójdą dalej prosto do pożywienia.

Każda pszczoła, którą przepuścili przez ten mini tor przeszkód, zatrzymywała się, by toczyć przynajmniej jedną piłkę, przy czym jedna pszczoła toczyła piłki 44 różne razy.

Podczas gdy pszczoły wiedziały, że wokół jest jedzenie, mają niesamowity zmysł węchu, wszystkie zatrzymywały się, aby sprawdzić swoje otoczenie i poświęcić chwilę na zabawę.

Youtube – SciShow

Źródło:
Youtube – SciShow

Ale co może udowodnić tylko jeden test? Niewiele, więc zrobili kolejne!

W drugim teście naukowcy mieli tym razem 4 komory, jedną z jedzeniem, jedną z pszczołami, a następnie zamieniali się pozostałymi 2 komorami, jedną z kulkami i jedną bez.

W końcu pszczoły nauczyły się rozpoznawać, że jedna z komór ma w sobie kulki. W ostatnim etapie tego testu pszczoły otrzymały wybór, przejść przez salę balową lub puste pomieszczenie w drodze do swojego pożywienia.

Youtube – SciShow

Źródło:
Youtube – SciShow

Prawie wszystkie pszczoły wybrały przejście przez komorę pełną kulek.

Interesujące jest również to, że wiek pszczół miał wpływ na to, czy chciały się bawić, czy nie; starsze pszczoły nie były tak bardzo zainteresowane, podczas gdy młodsze świetnie się bawiły, turlając się wokół kulek.

Może to wynikać z tego, że podczas gdy starsze pszczoły były zawodowcami w trzymaniu się kwiatów i docieraniu do pyłku, młodszym przydałoby się trochę praktyki.

Pszczoły żyją w dowolnym miejscu od około 30-60 dni, i spędzają prawie cały ten czas na polowaniu na jedzenie.

Tak więc, podczas gdy niektóre z młodszych pszczół mogły bawić się piłkami, aby zdobyć trochę praktyki, starsze pszczoły robiły to po prostu dla zabawy.

Następnym razem, gdy zobaczysz trzmiela, nie swataj na niego. Zamiast tego zachowaj spokój i po prostu obserwuj; są to intensywnie fascynujące stworzenia, których wszyscy potrzebujemy, aby przetrwać.

Sprawdź pszczoły i ich kulki w poniższym filmie.

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.