Rzadkie narodziny nosorożca uchwycone na wideo

Rzadkie narodziny nosorożca uchwycone na wideo

Nosorożce większe jednoroczne rodzą zwykle w nocy lub wczesnym rankiem.

Zookeeperzy i zwiedzający zoo w Chester Zoo w Cheshire w Anglii byli zszokowani, gdy byli świadkami tego nosorożca rodzącego po południu!

15-letnia Asha urodziła swoje ważące 50 kg dziecko 14 października 2022 roku o godzinie 16:24.

Zookeeperzy z niepokojem czekali na przybycie cielaka od około 15 miesięcy, czyli czasu, w którym nosorożce większe jednoroczne są w ciąży ze swoimi młodymi. W końcu nosorożce te są już wymienione jako “narażone na wyginięcie” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Obecnie eksperci szacują, że na wolności żyje tylko 3 tys. nosorożców większych jednogarbnych, głównie w Indiach i Nepalu.

I grozi im wyginięcie z powodu nielegalnego kłusownictwa.

“Jesteśmy absolutnie zachwyceni Asha i jej nowym przybyciem. Minęły cztery lata, odkąd cielę nosorożca większego jednorogiego urodziło się tutaj w Chester Zoo i naprawdę są one niesamowitym widokiem” – ogłosił Sam Harley, kierownik zespołu nosorożców w Chester Zoo.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Aby zwiększyć emocje związane z nowym nosorożcem, szefowie Chester Zoo postanowili przeprowadzić konkurs, który pomoże nadać nazwę nowemu dodatkowi Chester Zoo.

“NOSOROŻEC URODZONY… A TY MOŻESZ POMÓC NAM NADAĆ JEJ IMIĘ! Obserwowanie, jak mama Asha dostarcza swoje 50-kilogramowe cielę, to naprawdę wyjątkowy widok. Wybierz spośród trzech poniższych imion, komentując ze swoim ulubionym” – napisało Chester Zoo na swoim Facebooku.

Podali trzy propozycje do wyboru. Thuli, która jest rzeką w Nepalu, Jiya, co oznacza słońce, lub Bahula, co oznacza gwiazdę. Którą z nich byś wybrał?

Wielu zwolenników strony wybiera Jiyę, ponieważ “daje nową nadzieję rasie” i jest “promieniem słońca” Chester Zoo nie wydało jeszcze oficjalnego imienia, więc prawdopodobnie jest jeszcze czas, aby głosować na ich stronie na Facebooku!

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

W dniu, w którym Asha urodziła, zauważyli już, że była ospała i nie jadła pokarmu.

Podejrzewali, że wkrótce urodzi, ale prawdopodobnie nie spodziewali się, że Asha urodzi, kiedy to zrobiła. Minęło 14 minut od czasu, gdy wody Asha pękły, aby powitać tego 50-kilogramowego nosorożca, który dorośnie do wagi około 1,17 tony.

“To był prawdziwy przywilej być świadkiem tak szczególnego wydarzenia. Mama i cielę były tak zrelaksowane i spokojne, spędzając czas obok siebie wiążąc się ze sobą”, dodał Sam Harley.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Chester Zoo jest jedynym brytyjskim ogrodem zoologicznym posiadającym laboratorium endokrynologiczne na miejscu.

Dzięki temu mogli dokładnie śledzić ciążę Asha, tydzień po tygodniu.

“Przeprowadzenie badania ultrasonograficznego z nosorożcem indyjskim i tą niesamowicie grubą skórą. nie jest łatwe, ale dzięki zbieraniu i monitorowaniu cotygodniowych próbek łajna Asha, jesteśmy w stanie śledzić ciążę, aby zobaczyć, jak radzi sobie mama i cielę” – wyjaśnił John O’Hanlon, technik laboratoryjny w Chester Zoo.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Pracownicy Chester Zoo chętnie wykonują to wszystko, jeśli oznacza to zachowanie bezpieczeństwa nosorożców.

Niestety, te większe nosorożce jednorogie są kłusowane dla ich rogów, które mają być używane do poszczególnych tradycyjnych leków azjatyckich, których działanie nie jest udowodnione naukowo.

Mimo że ich praca ochronna nigdy się nie kończy, robią to, jeśli oznacza to utrzymanie tych rzadkich gatunków przy życiu.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

“To wspaniałe uczucie wiedzieć, że przyczyniasz się do zapobiegania wyginięciu tak wielu cennych gatunków” – dodał John O’Hanlon.

Chciałbyś być świadkiem rzadkich narodzin nosorożca? Obejrzyj filmik poniżej.

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.