Rzadkie narodziny nosorożca uchwycone na wideo

Rzadkie narodziny nosorożca uchwycone na wideo

Nosorożce jednorożne zwykle rodzą w nocy lub wczesnym rankiem.

Opiekunowie i odwiedzający zoo w Chester Zoo w Cheshire w Anglii byli zszokowani, gdy byli świadkami porodu tego nosorożca w godzinach popołudniowych!

15-letnia Asha urodziła swoje 50-kilogramowe dziecko 14 października 2022 r. o godzinie 4:24 po południu.

Opiekunowie z niecierpliwością czekali na przybycie cielęcia przez około 15 miesięcy, czyli czas, w którym większe nosorożce jednorogie są w ciąży z młodymi. W końcu nosorożce te są już wymienione jako “narażone na wyginięcie” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Obecnie eksperci szacują, że na wolności żyje tylko 3000 nosorożców jednorożnych, głównie w Indiach i Nepalu.

Są one zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego kłusownictwa.

“Jesteśmy absolutnie zachwyceni Ashą i jej nowym przybyciem. Minęły cztery lata, odkąd w Chester Zoo urodziło się cielę nosorożca rogatego i są one naprawdę niesamowitym widokiem” – ogłosił Sam Harley, kierownik zespołu nosorożców w Chester Zoo.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Aby zwiększyć zainteresowanie nowym nosorożcem, szefowie Chester Zoo postanowili zorganizować konkurs na jego imię.

“NOSOROŻEC PRZYSZEDŁ NA ŚWIAT… A TY MOŻESZ POMÓC NAM NADAĆ MU IMIĘ! Oglądanie mamy Ashy rodzącej swoje 50-kilogramowe cielę to naprawdę wyjątkowy widok. Wybierz jedno z trzech poniższych imion, komentując swoje ulubione” – napisało Chester Zoo na swojej stronie na Facebooku.

Dali trzy opcje do wyboru. Thuli, czyli rzeka w Nepalu, Jiya, co oznacza słońce, lub Bahula, co oznacza gwiazdę. Którą byś wybrał?

Wielu obserwujących stronę wybiera Jiya, ponieważ “daje nową nadzieję rasie” i jest “promykiem słońca” Zoo w Chester nie opublikowało jeszcze oficjalnego imienia, więc prawdopodobnie jest jeszcze czas, aby zagłosować na ich stronie na Facebooku!

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Już w dniu porodu Asha zauważyła, że jest ospała i nie je pokarmu.

Podejrzewali, że wkrótce urodzi, ale prawdopodobnie nie spodziewali się, że Asha urodzi właśnie wtedy. Minęło 14 minut od momentu, gdy Asha odeszła od wody, aby powitać tego 50-kilogramowego nosorożca, który dorośnie i będzie ważył około 1,17 tony.

“To był prawdziwy przywilej być świadkiem tak wyjątkowego wydarzenia. Mama i cielę były tak zrelaksowane i spokojne, spędzając czas obok siebie, łącząc się ze sobą” – dodał Sam Harley.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Zoo w Chester jest jedynym brytyjskim ogrodem zoologicznym z laboratorium endokrynologicznym na miejscu.

To pozwoliło im dokładnie śledzić ciążę Ashy, tydzień po tygodniu.

“Wykonanie USG u nosorożca indyjskiego i jego niesamowicie grubej skóry nie jest łatwe, ale zbierając i monitorując cotygodniowe próbki łajna Ashy, jesteśmy w stanie śledzić ciążę, aby zobaczyć, jak radzi sobie mama i cielę” – wyjaśnił John O’Hanlon, technik laboratoryjny w Chester Zoo.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

Pracownicy zoo w Chester są szczęśliwi, że mogą robić to wszystko, jeśli oznacza to zapewnienie bezpieczeństwa nosorożcom.

Niestety, te większe nosorożce jednorożne są kłusownikami dla ich rogów, które mają być wykorzystywane do konkretnych tradycyjnych azjatyckich leków, których działanie nie zostało naukowo udowodnione.

Mimo że ich praca na rzecz ochrony przyrody nigdy się nie kończy, robią to, jeśli oznacza to utrzymanie tych rzadkich gatunków przy życiu.

YouTube – Inside Edition

Źródło:
YouTube – Inside Edition

“To wspaniałe uczucie wiedzieć, że przyczyniasz się do zapobiegania wyginięciu tak wielu cennych gatunków” – dodał John O’Hanlon.

Chcesz być świadkiem narodzin rzadkiego nosorożca? Obejrzyj poniższy film.

Prosimy podziel sie tym z przyjaciółmi i rodziną.