Ratownicy znajdują maleńkie dziecko szympansa w kartonie z tylko potarganym kocem dla wygody

Ratownicy znajdują maleńkie dziecko szympansa w kartonie z tylko potarganym kocem dla wygody

Pewnego dnia zespół ratowników z Liberia Chimpanzee Rescue and Protection natknął się na smutny widok. Otrzymali anonimowy cynk o szympansie, który miał kłopoty.

Udali się do sklepu z zaopatrzeniem, w którym była przetrzymywana i znaleźli najmniejsze dziecko szympansa siedzące wewnątrz kartonu, trzymające się potarganego kawałka ubrania.

LCRP/Facebook

Źródło
LCRP/Facebook

Roczny szympans, nazwany Chance, przez ostatnie kilka miesięcy był trzymany jako zwierzę domowe. Ratownicy nie wiedzieli, jak “właściciele” nabyli Chance’a, ale mieli pewien pomysł.

“Wiemy, że jej matka została zabita” – powiedziała The Dodo Jenny Desmond, założycielka LCRP. “Nie można nabyć dziecka szympansa bez uprzedniego zabicia jego matki i innych pobliskich dorosłych członków rodziny”

Ponieważ Chance był tylko niemowlęciem, gdy jego matka została zabita, nie miał nikogo, kto mógłby się nim odpowiednio zająć i zapewnić jej potrzebne pożywienie.

Niestety, jej nowi właściciele nie wydawali się dbać i po prostu zostawili ją w kartonie w kącie.

LCRP/Facebook

Źródło
LCRP/Facebook

“Wydaje się, że większość czasu spędziła w pudełku, a kiedy poza pudełkiem, na betonowej i brudnej ziemi w sklepie” – powiedział Desmond. “Nie wydaje się, że była podnoszona lub trzymana bardzo często, ponieważ musiała nauczyć się, jak być podnoszonym i przylegać do mnie, odkąd ją uratowaliśmy”

Widać było, że życie w niewoli zebrało poważne żniwo na młodym szympansie.

Ratownicy powiedzieli, że jej oczy wydawały się puste, a ona sama trzymała się kawałka ubrania jako źródła komfortu.

“Jej kołysanie i trzymanie się tkaniny są wyraźnymi wskaźnikami stresu, traumy i poważnego braku uwagi i pielęgnowania” – powiedział Desmond.

Właściciele Chance’a karmili ją tylko ryżem i mączką kukurydzianą, więc była poważnie niedożywiona i wychudzona.

Nie tylko była niedorozwinięta jak na swój wiek, ale wydawało się, że ma jakiś rodzaj nagromadzenia płynu w głowie, który najprawdopodobniej powstał w wyniku urazu.

Ratownicy szybko usunęli Chance ze sklepu i dali jej w zamian miły, ciepły koc do przytulenia.

LCRP/Facebook

Źródło
LCRP/Facebook

“Dajemy wszystkim maluchom koce w nocy i są one oczywiście mile widziane, aby nosić je w każdej chwili” – powiedział Desmond. “Ogólnie rzecz biorąc, z naszego doświadczenia wynika jednak, że ich zapotrzebowanie na koce jako niezdrowe źródła komfortu szybko znika wraz ze zwiększoną opieką i właściwym pielęgnowaniem”

Gdy dziewczynka została przetransportowana do ośrodka rehabilitacyjnego LCRP, zespół ratowników był oszołomiony jej niesamowitą zmianą w zachowaniu i postawie.

Zaczęła być mniej zależna od kocyka.

Wkrótce Chance przestała się kołysać w przód i w tył, zaczęła wstawać i wyciągała ręce, żeby ją trzymać.

LCRP/Facebook

Źródło
LCRP/Facebook

“Ona robi postępy i szybko wraca do zdrowia” – powiedział Desmond. “Stwierdziliśmy, że szympansy są niewiarygodnie odporne”

Jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy, która sprawiła, że serca ratowników są pełne, jest to, że Chance zaczął się uśmiechać i śmiać.

Wszyscy z radością obserwowali, jak rozkwita pod ich opieką.

LCRP/Facebook

Źródło
LCRP/Facebook

Chance spędzi najbliższe lata w LCRP i zapewni jej całodobową opiekę, dzięki której będzie rosła zdrowa i silna. Wkrótce zostanie przedstawiona innym młodym osieroconym szympansom.

“Zostanie wprowadzona do innych szympansów w bezpiecznym i powolnym procesie, pozwalając jej wybrać [the] poziom interakcji i czasu z innymi szympansami” – powiedział Desmond.

W tej chwili nikt nie jest pewien, czy zostanie wypuszczona z powrotem na wolność, chociaż, to byłby idealny scenariusz.

“Powrót na wolność, znany jako reintrodukcja, to długi i złożony proces i chociaż marzymy o tym, nie jest to proste ani zapewnione” – powiedział Desmond. “Jest nadzieja na reintrodukcję szympansów w Liberii, ponieważ szympansy naturalnie tu występują i wciąż pozostają duże połacie lasu. Reintrodukcja obejmuje wiele czynników i wiele grup i ekspertów, aby ocenić i określić wykonalność.”

Desmond ma przeczucie, że Chance najprawdopodobniej będzie żyła w “seminaturalnym przestronnym środowisku leśnym z innymi szympansami przez całe swoje życie.”

Minęło kilka lat od uratowania Chance, a ona nadal jest bardzo szczęśliwa na ratunek. Ma grupę zabawową szympansów, z którymi uwielbia się bawić, a także lubi spędzać czas przytulając się do swoich opiekunów. Co za słodkie serce.

Sprawdź wideo z baby Chance poniżej!

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.