Ogrodnicy dzielą się 15 powodami, dla których warto mieć pod ręką solidny zapas soli epsom

Ogrodnicy dzielą się 15 powodami, dla których warto mieć pod ręką solidny zapas soli epsom

Sól Epsom została pierwotnie odkryta w mieście Epsom w Surrey w Anglii. Nazywana jest również siarczanem magnezu, jest to związek chemiczny składający się z magnezu, siarki i tlenu.

Ale czy wiesz, że sól Epsom nie jest w rzeczywistości solą?

Nawet jeśli nazywa się “solą”, nie jest niczym innym jak zwykłą solą stołową. Nazywa się tak tylko ze względu na swoją formę chemiczną, która wygląda bardzo podobnie do soli stołowej.

Pexels

Źródło:
Pexels

Smakuje również zupełnie inaczej. Jest gorzka i niejadalna. Niektórzy ludzie nadal spożywają sól Epsom, rozpuszczając ją w wodzie pitnej, ale nie jest to idealne rozwiązanie, aby używać jej jako przyprawy w swoich przepisach.

Chociaż jest mało prawdopodobne, aby ludzie spożywali ją doustnie, nadal można ją wykorzystać do wielu innych rzeczy.

Poniżej przedstawiamy 15 z wielu zastosowań soli Epsom w ogrodzie.

Jeśli masz problem z upiększeniem i odtworzeniem swojego ogrodu, to ten artykuł bardzo Ci pomoże.

1. Odstrasza szkodniki ogrodowe

Pexels

Źródło:
Pexels

Wszyscy znamy szkodniki ogrodowe, są one wrogiem numer 1 ogrodników i hodowców roślin. Podczas gdy ty robisz wszystko najlepiej jak potrafisz, one przychodzą i chrupią twoją zieleń.

Na szczęście sól Epsom jest tam, aby uratować dzień. Podrażnia ona szkodniki, ale może być konieczne częstsze posypywanie nią roślin, ponieważ jest ona rozpuszczalna w wodzie.

2. Świetny dla roślin z rodziny Nightshade

Pexels

Źródło:
Pexels

Rośliny nocne, takie jak pomidory, potrzebują dużo magnezu. Na szczęście jest on jednym z głównych składników soli Epsom. Możesz ją posypać u podstawy lub wymieszać z wodą, a następnie wlać. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się dodawanie soli Epsom co dwa tygodnie.

3. Dobre przeciwko szokowi transplantacyjnemu

Pexels

Źródło:
Pexels

Szok transplantacyjny jest często określany jako stres fizyczny, któremu poddawana jest roślina podczas procesu przesadzania. Dochodzi do niego, gdy korzenie rośliny ulegają uszkodzeniu. Sól Epsom może temu zapobiec, możesz ją zastosować używając dwóch sposobów.

  1. Posypać na wierzch gleby w pobliżu podstawy rośliny, a następnie podlać.
  2. Nałóż na dołek w ziemi, do którego przenosisz roślinę, a następnie przykryj go odrobiną ziemi przed włożeniem rośliny.

4. Nadaje owocom słodszy smak

Pexels

Źródło:
Pexels

Kiedy roślina owocująca ma więcej chlorofilu, będzie miała więcej energii. A kiedy mają więcej energii, produkują więcej cukru. I to jest dokładnie to, co sól Epsom robi roślinom, daje chlorofilowi wewnątrz rośliny impuls, aby ich smak był bardziej przyjemny.

5. Eksterminuje chwasty

Pexels

Źródło:
Pexels

Pożegnaj się z uciążliwymi chwastami w swoim ogrodzie. Sól Epsom jest świetnym składnikiem w pozbywaniu się tych niechcianych zielenin. Wystarczy wymieszać ją z octem i odrobiną płynu do mycia naczyń.

Umieść mieszaninę w butelce ze spryskiwaczem i po prostu posyp ją na każdy chwast, który widzisz. Uwaga: Tylko nie spryskaj nim swoich ukochanych roślin.

6. Utrzymuje liście bardziej zielone niż kiedykolwiek

Pexels

Źródło:
Pexels

Liście roślin zaczną żółknąć, gdy nie otrzymają wystarczającej ilości magnezu. Na szczęście sól Epsom jest w to bogata.

Wystarczy zasilić swoje rośliny 1 łyżką stołową ( lub 15 ml) na każde 12 cali (lub 30 cm) wysokości rośliny. Uwaga: Zrób to tylko raz w miesiącu.

7. Usuwa pniak drzewa

Pexels

Źródło:
Pexels

Pniak drzewa siedzący na Twoim trawniku to nic innego, jak tylko atrakcja dla oka. Jednak jego usunięcie kosztowałoby Cię fortunę lub pochłonęło Twój czas i energię.

Ale nie martw się więcej, ponieważ sól Epsom jest tutaj, wystarczy wywiercić kilka otworów w pniaku drzewa, wypełnić go solą Epsom, a zacznie gnić po kilku tygodniach.

8. Bujna zieleń na Twoim trawniku

Pexels

Źródło:
Pexels

Cała zieleń potrzebuje magnezu, a jeśli Twój trawnik wygląda nieciekawie to mała pomoc soli Epsom może załatwić sprawę. Wystarczy dodać 3 funty (lub 1,35 kg) tej soli na każde 1250 stóp kwadratowych (lub 116 metrów kwadratowych) ziemi z trawą. Podlej rośliny zaraz po tym, aby upewnić się, że gleba wchłonie każdy jej kawałek.

9. Usuwa drzazgi jak magia

Pexels

Źródło:
Pexels

Nie można uniknąć uzyskania jednego podczas ogrodnictwa, ale nie martw się, ponieważ sól Epsom ma cię pokryte. Wystarczy wymieszać 2 łyżki stołowe (lub 30 ml) soli Epsom z wodą i namoczyć w niej dotknięte miejsce. To sprawi, że drzazga dobrowolnie wyskoczy z Twojej skóry.

10. Spraw, by róże piękniej kwitły

Pexels

Źródło:
Pexels

Róże są z pewnością piękne, ale ich uprawa nie należy do najłatwiejszych zadań na świecie. Aby nadać tym kwiatom szczególny blask, wystarczy dodać sól Epsom w czasie sadzenia i kiedy jej kwiaty mają zakwitnąć.

11. Leczy zwijanie się liści

Pexels

Źródło:
Pexels

Kiedy liście Twojej rośliny zaczynają się zwijać, oznacza to, że brakuje jej magnezu. Aby to wyleczyć, wystarczy posypać glebę 1 łyżką stołową (lub 15 ml) soli Epsom i powinno być wszystko gotowe.

12. Zwalcza “mżawkę górną”

Pexels

Źródło:
Pexels

Frizzle top jest spowodowany niedoborem manganu i bardzo często występuje u palm. Aby temu zapobiec, należy spryskać koronę i podstawę palmy mieszaniną soli Epsom i wody.

13. Paprotki zwyczajne

Pexels

Źródło:
Pexels

Rośliny paproci nie wyglądają dobrze, gdy są matowe i żółtawe. Dlatego należy wymieszać 1 łyżkę stołową soli Epsom w galonie (3,8 litra) wody i spryskać je, aby rosły pełniejsze i bardziej zielone.

14. Zdrowsze rośliny na doniczkach

Pexels

Źródło:
Pexels

Utrzymanie roślin na doniczkach w zdrowiu jest o wiele trudniejsze niż się wydaje, ponieważ szybciej przechodzą one niedobór magnezu. Aby to rozwiązać, wystarczy dodać 2 łyżki stołowe (lub 30 ml) soli Epsom wokół rośliny. Uwaga: Wystarczy zrobić to raz w miesiącu.

15. Zwiększenie wchłaniania składników odżywczych

Pexels

Źródło:
Pexels

Większość komercyjnych nawozów jest napakowana magnezem, ale po co męczyć się z kupowaniem, jeśli można to uzyskać z soli Epsom? Kiedy po prostu umieścisz sól Epsom na glebie wokół swoich ukochanych roślin, będą one bardziej efektywnie wchłaniać inne składniki odżywcze, które są obecne na glebie.

Zobacz także Sól Epsom to bohater w ogrodzie!

Zadbaj więc o to, by Twoje rośliny były zadbane i zdrowe, karmiąc je nie tylko światłem słonecznym i wodą, ale także solą Epsom.

Aby dowiedzieć się więcej jak stosować sól Epsom w ogrodzie i na roślinach doniczkowych oglądaj poniżej!

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.