Uderzające zdjęcia przedstawiają Suzee i Sia w Parku Narodowym Loango w Gabonie. Pokazuje coś więcej niż zwykły matczyny instynkt zwierzęcy, który nie ogranicza się tylko do karmienia, ale który w obliczu przypadłości, która mogła być skomplikowana, dzięki opiece matki nie wystąpił.
Część procedury leczniczej polegała na wzięciu owada, włożeniu go do ust i przyłożeniu do dotkniętej części stopy syna. Zrobiła to około dwa razy w ciągu dnia. Z pewnością otworzyło to drzwi do dalszych badań nad zachowaniem tych naczelnych.
Od nagrania filmu minęło około 3 lat i od tego czasu uczestnicy Ozouga Chimpanzee Project zwiększyli czas obserwacji na rzecz dalszych badań. W ich wyniku uzyskano około 19 nowych rekordów naczelnych działających w podobny sposób.
Różnica polegała na liczbie zastosowań owadów, zamiast dwa razy, trzy razy, zdarzały się nawet przypadki, że naczelne aplikowały sobie, wg CurrentBiology. Określili takie zachowanie jako “prospołeczne”, ściśle związane z empatią, jaką zwykle wykazują istoty ludzkie.
Na filmie widać, że Suzee najpierw patrzy na stopę syna, a potem jakby myślała: “…co mogę zrobić”, a potem patrzy w górę, widzi owada i łapie go dla swojego syna”, powiedziała Alessandra Mascaro, wolontariuszka z Ozouga Chimpanzee Project.
“Studiowanie małp człekokształtnych w ich naturalnych środowiskach jest ważne, aby rzucić światło na naszą własną ewolucję poznawczą. Nadal musimy włożyć dużo więcej wysiłku w ich badanie i pomoc, a także w dbanie o ich naturalne siedliska.” tobias Desschener zaznaczył.