Niedźwiedzie są bezradne po tym, jak dziki ogień poparzył im łapy, więc weterynarze próbują nowej metody leczenia

Niedźwiedzie są bezradne po tym, jak dziki ogień poparzył im łapy, więc weterynarze próbują nowej metody leczenia

Podczas dzikiego pożaru w południowej Kalifornii dwa niedźwiedzie i lew górski niestety miały poparzone łapy przez palącą się gorącą ziemię. Na szczęście zwierzęta zostały znalezione przez ratowników, a na pomoc pospieszyły do weterynarza zajmującego się dzikimi zwierzętami.

Unsplash/Becca

Źródło
Unsplash/Becca

Dwa dorosłe niedźwiedzie i lew górski trafiły na leczenie do weterynarzy na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jedna z niedźwiedzic była w ciąży, a obie miały oparzenia trzeciego stopnia na łapach. To sprawiło, że prawie niemożliwe było chodzenie i polowanie, a bez leczenia szybko zginęłyby na wolności.

Wszystkie trzy zwierzęta musiały mieć założone bandaże na łapach.

Video Screenshot

Źródło
Video Screenshot

To nie jest łatwe zadanie dla weterynarzy. Większość dzikich zwierząt nie jest zbyt ufna w stosunku do ludzi i nie będzie znosić opieki medycznej.

Zwierzęta musiały być uspokojone, zanim można było je leczyć. To działało dobrze dla pierwotnego leczenia, ale wszystkie otrzymały bandaże, które musiały być często zmieniane. To oznaczało częste usypianie, czego po prostu nie da się zrobić.

Jamie Peyton, szef służby medycyny integracyjnej w uniwersyteckiej szkole weterynaryjnej, wyjaśnił.

“Możesz tylko znieczulić je tyle razy”, powiedział Peyton. “To jest dla nich trudne. Nie możemy im tego robić każdego dnia”

Video Screenshot

Źródło
Video Screenshot

Weterynarze postanowili wypróbować na zwierzętach kilka nowych zabiegów, gdy były już znieczulone do zmiany opatrunków.

Pomogłoby to zwierzętom szybciej wrócić do zdrowia i zmniejszyć liczbę razy, kiedy trzeba by było je uspokoić.

Video Screenshot

Źródło
Video Screenshot

Jednym z unikalnych zabiegów, jakie weterynarze zastosowali wobec zwierząt, było użycie rybich skór jako bandaży. Przyszyli je do łap zwierząt, a następnie owinęli łuskami kukurydzy. To chroniło łapy, pozwalało im się goić i pomagało łagodzić ból w procesie. Te bandaże były również bezpieczniejsze dla zwierząt.

Wiele zwierząt zjada swoje bandaże, a zwykłe materiałowe mogły utknąć w ich jelitach i spowodować zatory oraz inne problemy.

Skóra ryby i łuski kukurydzy są całkowicie naturalne, więc nie spowodują żadnych problemów wewnętrznych, jeśli zostaną zjedzone. Lew górski próbował zjeść jego, więc okazało się to korzystne.

Video Screenshot

Źródło
Video Screenshot

Po zastosowaniu zabiegów zwierzęta zdawały się dobrze radzić.

Niedźwiedzie oba łatwo się budziły i chodziły na łapach. Dobrze jadły i były zainteresowane otoczeniem. Lew górski wykazywał podobne postępy.

Minęło kilka tygodni, zanim niedźwiedzie przyzwyczaiły się do swoich bandaży i doszły do siebie.

Musiały też nauczyć się używać swoich zranionych łap z założonymi na nie bandażami. Nie byłyby w stanie polować, chodzić ani wspinać się z obolałymi łapami.

Video Screenshot

Źródło
Video Screenshot

Gdy niedźwiedzie doszły do siebie po leczeniu, wypuszczono je z powrotem na wolność.

Niedźwiedzie poradziły sobie dobrze, ale lew górski był zbyt młody, aby go zwrócić. Funkcjonariusze ds. dzikich zwierząt uważali, że nie byłby on w stanie przeżyć samodzielnie na wolności.

Postanowili wysłać go do placówki opiekuńczej w północnej Kalifornii, gdzie będzie miał zapewnioną odpowiednią opiekę przez całe życie.

Unsplash/mana5280

Źródło
Unsplash/mana5280

Weterynarze byli zadowoleni z wyników i planują bardziej zbadać leczenie rybimi skórami, aby można było je wykorzystać do pomocy większej liczbie zwierząt. W przyszłości może nawet potencjalnie służyć do pomocy ludziom – rybie skóry były używane do leczenia ofiar oparzeń w Brazylii z dobrymi wynikami.

Jesteśmy tak zadowoleni, że te niedźwiedzie i lew górski mają się dobrze. Sprawdź wideo poniżej, aby dowiedzieć się więcej o leczeniu!

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.

Te niedźwiedzie otrzymują specjalne leczenie dla swoich poparzonych przez dziki ogień łap

“Zrobiliśmy małe spring rolls z ich łapami” Niedźwiedzie otrzymują specjalne leczenie dla swoich poparzonych dzikim ogniem łap http://ti.me/2DCxeyg

Posted by TIME on Thursday, January 25, 2018