Nauka mówi, że osoby leworęczne są dość wyjątkowe

Nauka mówi, że osoby leworęczne są dość wyjątkowe

W wieku około 15 miesięcy dziecko może zacząć bazgrać i jest to najwcześniejszy etap, w którym można zauważyć, czy dziecko jest prawo- czy leworęczne.

Niektóre niemowlęta wolą używać lewej ręki, gdy trzymają łyżkę, ołówek, a nawet butelkę. Jednak niektórzy rodzice natychmiast szukają pomocy, jak “skorygować” ten problem.

Pixabay/lonsainclaire

Źródło:
Pixabay/lonsainclaire

Dla niektórych bycie “leworęcznym” to problem, który należy rozwiązać jak najwcześniej.

W świecie pełnym praworęcznych ludzi, osoby leworęczne mogą być czasami traktowane inaczej tylko ze względu na swoje preferencje. Ale czy wiesz, że bycie leworęcznym ma pewne niesamowite zalety?

Pexels/Anthony Shkraba

Źródło:
Pexels/Anthony Shkraba

Wierzcie lub nie, ale mówi się, że lewacy najbardziej używają “prawej” strony swojego mózgu.

Nasz mózg jest w rzeczywistości cross-wired – oznacza to, że prawa strona naszego mózgu, która kontroluje percepcję 3D, świadomość muzyki, wgląd, wyobraźnię i sztukę jest bardziej dominująca u osób leworęcznych.

Więc nie bądź zaskoczony, jeśli znasz kogoś leworęcznego, który wyróżnia się w wybranych przez siebie dziedzinach. Niektóre ze znanych osób leworęcznych to Ludwig Van Beethoven, Bob Dylan, Pablo Picasso, Bill Gates, Nicole Kidman i Angelina Jolie.

Pixabay/athree23

Źródło:
Pixabay/athree23

Jeśli kochasz baseball, to zdziwiłbyś się, że leworęczni robią niesamowitych baseballistów!

Nie tylko to, niektórzy mówią, że robią wyjątkowo dobrze w każdym sporcie, takim jak tenis, pływanie, szermierka, a tak, nawet boks!

Pixabay/dcfotography

Źródło:
Pixabay/dcfotography

Manny Pacquiao, który jest klasyfikowany jako siódmy najlepszy aktywny bokser na świecie, pound-for-pound, i trzeci najlepszy aktywny welterweight na świecie przez różne instytucje bokserskie, takie jak ESPN, TBRB, The Ring i BoxRec jest w rzeczywistości leworęczny.

Pixabay/rcelis

Źródło:
Pixabay/rcelis

Jeśli jeszcze nie jesteście pod wrażeniem, to czy wiedzieliście, że osoby leworęczne znane są z tego, że są artystyczne i innowacyjne?

Według badań, które zostały przeprowadzone przez American Journal of Psychology, odkryli, że leworęczni ludzie byli faktycznie lepsi w myśleniu dywergencyjnym!

ThisIsEngineering/Pexels

Źródło:
ThisIsEngineering/Pexels

Nic dziwnego! Może to jest powód, dla którego ośmiu prezydentów USA było leworęcznych!

James A. Garfield, Herbert Hoover, Harry S. Truman, Gerald Ford, Ronald Reagan, George H.W. Bush, Bill Clinton i Barack Obama byli leworęczni!

Pixabay/271277

Źródło:
Pixabay/271277

Lewaki znane są również z tego, że są doskonałe w wielozadaniowości!

Badania te zostały wykonane przez Illinois Research Consortium w zeszłym 2008 roku. W ich badaniach wykazano, że osoby lewo- i praworęczne mają różne sposoby radzenia sobie z pamięcią i wykonywaniem zadań.

Teraz osoby praworęczne rozkładają problemy na różne części, a następnie rozwiązują je po kolei. Osoby leworęczne analizują problem jako całość, a następnie go rozwiązują.

Pixabay/PublickDomainPictures

Źródło:
Pixabay/PublickDomainPictures

Na koniec – czy wiesz, że 13 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Leworęcznych?

Tak, faktycznie możesz być dumny i świętować bycie leworęcznym. Nie jesteś sam, a jeśli wiesz, jak wspaniałe jest bycie leworęcznym, to nawet byłbyś w stanie zainspirować ludzi!

Teraz, gdy znasz niektóre z atutów i niesamowitych faktów na temat lewaków, to możesz się zastanawiać, czy jedno z twoich dzieci jest jednym z nich. Cóż, są to niektóre z najczęstszych znaków, które będą przewidywać, czy twoje dziecko jest leworęczne:

  • Sprawdź, którą rękę preferuje Twoje dziecko podczas używania łyżki.
  • Sprawdź, czy Twoje dziecko często kopie używając lewej stopy.
  • Sprawdź, czy Twoje dziecko woli trzymać kredkę lub ołówek używając lewej ręki.
Pexeks/Thirdman

Źródło:
Pexeks/Thirdman

Jeśli Twoje dziecko wykazuje niektóre z tych znaków, to gratulacje! Twoja pociecha może należeć do 15% naszej populacji, która jest leworęczna.

Pamiętaj, nie ma nic złego w byciu leworęcznym, więc zamiast poprawiać swoje dziecko, pomóż mu odkryć i objąć tę wyjątkowość.

Nie zapomnij podzielić się tym ze swoimi leworęcznymi przyjaciółmi i rodziną!

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.