Mama rozpoczyna debatę, twierdząc, że zmiana pieluchy wymaga zgody dziecka, a łaskotanie to przemoc fizyczna

Mama rozpoczyna debatę, twierdząc, że zmiana pieluchy wymaga zgody dziecka, a łaskotanie to przemoc fizyczna

Jakie jest Twoje stanowisko, jeśli chodzi o autonomię cielesną Twojego dziecka?

Zgoda i pozwolenie mają wyraźną granicę dla dorosłych, zwłaszcza dla kobiet. “Nie” oznacza “Nie”.

Nic więcej, nic mniej.

Pexels – Kristina Paukshtite

Źródło:
Pexels – Kristina Paukshtite

To upodmiotowienie autonomii cielesnej może chronić przed nadużyciami, które w przeciwnym razie pozostają niezauważone. Kampania na rzecz autonomii ciała objęła również dzieci, co jest wspaniałą rzeczą.

Ale jedna matka wywołała debatę na temat granic takiej kampanii.

Lottie Daley i Vanessa Feltz usiadły z gospodarzami programu This Morning, aby porozmawiać o zgodzie i pozwoleniach. Debata została wywołana, gdy aktor Russell Brand powiedział niedawno, że uderzyłby każdego, kto próbowałby łaskotać jego córki i że łaskotanie powinno być zakazane.

Pexels – Polina Tankilevitch

Źródło:
Pexels – Polina Tankilevitch

Aktor powiedział, że łaskotanie można zakwalifikować jako inwazję prywatności. Idea ta ma dobre intencje, zwłaszcza gdy trzyma się obcych na dystans.

Jego przyjaciółka Lottie Daley również powtórzyła to samo poparcie dla zgody.

Jednak jej podejście było nieco kontrowersyjne. Powiedziała, że pyta swoje starsze córki o zgodę i pozwolenie przed myciem lub łaskotaniem ich. Ale to nie był bit podnoszący brwi.

Pexels – Jonathan Borba

Źródło:
Pexels – Jonathan Borba

W programie powiedziała również, że pyta o zgodę swoje dziecko, jeśli chce zmienić mu pieluchy. Powiedziała, że pytanie o zgodę powinno być zachowaniem modelowanym od urodzenia.

Pexels – Taryn Elliott

Źródło:
Pexels – Taryn Elliott

“Chcę, żeby wiedziała, że to jej ciało. To nie jest przypadek, w którym mówią ‘tak’ lub ‘nie’, to modelowanie tego powtórzenia i nawyku sprawdzania z dziećmi i upewniania się, że są zadowolone z tego, co robisz z nimi”, powiedział Daley w programie.

To nie był pierwszy raz, kiedy pojawił się ten argument.

Deanne Carson, która pracuje z Body Safety Australia i jest samozwańczym edukatorem seksualnym, argumentowała, że rodzice powinni najpierw zapytać o zgodę dziecka przed zmianą pieluchy.

Pexels – Josh Willink

Źródło:
Pexels – Josh Willink

Ponieważ ludzie w całym internecie krytykowali jej ujęcie, Katie Russell z Rape Crisis England powiedziała, że przesłanie Carson zostało źle zrozumiane.

Pexels – Anna Shvets

Źródło:
Pexels – Anna Shvets

Russell powiedziała, że Carson nie mówiła, że zmiana pieluch jest aktem seksualnym lub że niemowlęta są w stanie zakomunikować pozwolenie. Powtórzyła, że chodzi o ustanowienie kultury zgody.

To ten sam argument, na który wskazywał Daley.

“Kiedy myję moje córki, które są trochę starsze, mają siedem i pięć lat, kiedy muszę umyć im pupy, mówię ‘Czy mama może umyć ci pupę?’, bo czasem trzeba. A one mówią ‘tak’ lub ‘nie'” – powiedziała w programie This Morning.

Pexels – cottonbro

Źródło:
Pexels – cottonbro

Według CDC, 1 na 4 dziewczynki i 1 na 13 chłopców w kraju doświadcza wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie. Alarmujące jest również to, że 91% tych przypadków zostało dokonanych przez kogoś, kogo znali lub komu ufali członkowie rodziny.

Pexels – Pixabay

Źródło:
Pexels – Pixabay

“Kiedy wiemy, że wykorzystywanie seksualne dzieci jest tak powszechne” – powiedział Russell, cytowany przez Newsweek. “Trudno zrozumieć, dlaczego proste, pełne szacunku praktyki, takie jak ta, mające na celu zmniejszenie i zapobieganie przyszłym krzywdom dzieci, byłyby tak wyśmiewane.”

Usłysz kontrowersyjne opinie matki na temat pieluch i łaskotek w poniższym filmie.

Proszę podziel sie tym to z przyjaciółmi i rodziną.