Mama orangutan dumnie pokazuje swoje nowe dziecko po porodzie

Mama orangutan dumnie pokazuje swoje nowe dziecko po porodzie

Celebrujemy życie, zwłaszcza gdy witamy noworodka.

Dzieci dają rodzinie wiele radości i nadziei. To właśnie symbolizują. Narodziny są wielką rzeczą ze względu na tę symbolikę i obietnicę, że coś lepszego czeka na tych, którzy je otaczają.

Tak samo jest ze zwierzętami.

Unsplash – Liona Toussaint

Źródło:
Unsplash – Liona Toussaint

Ludzie rzadko zwracają uwagę na narodziny zwierząt, ponieważ większość z nich rodzi wielokrotnie. Nie oznacza to jednak, że nie są one tak cenne i ważne. Nadal warto je świętować, ponieważ narodziny zwierząt oznaczają nadzieję, podobnie jak ludzie.

Tym bardziej w przypadku zwierząt sklasyfikowanych jako zagrożone lub wymarłe.

Znamy dzikie zwierzęta, których liczba gwałtownie spadła. W miarę upływu lat dorosłe osobniki starzeją się i umierają ze starości, podczas gdy pozostaje coraz mniej młodych. To tylko kwestia czasu.

Dlatego warto było świętować, gdy ten orangutan borneański urodził.

Kitra miała zaledwie czternaście lat, gdy została przeniesiona z Cleveland Metroparks Zoo do Oregon Zoo w 2015 roku. Od tego czasu zoo doskonale się nią opiekuje i dba o jej dobrostan.

Według World Wildlife Fund, orangutany borneańskie są obecnie gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Unsplash – Simone Millward

Źródło:
Unsplash – Simone Millward

Ich liczba zmniejszyła się w ciągu ostatniego stulecia. Ich najnowsza szacowana populacja wynosi około 104 700 osobników i jest obecnie uważana za zagrożoną. Jego krewny gatunek, orangutan sumatrzański, jest mniej liczny, ma tylko około 7500 osobników i jest uważany za krytycznie zagrożony.

Ale promyk nadziei pojawił się ostatnio na horyzoncie, gdy Kitra urodziła.

Zrzut ekranu YouTube – Zoo Oregon

Źródło:
Zrzut ekranu YouTube – Zoo w Oregonie

Opiekunowie zoo przybyli do Kitry około 11 rano 13 kwietnia. Zostali przy niej, wiedząc, jak ważne są te narodziny dla całego gatunku.

W chwili, gdy dziecko wyszło na zewnątrz, Kitra zapewniła, że młode pozostanie blisko.

To wzruszające nagranie pokazuje, jak Kitra przyciąga swoje dziecko do siebie i uwielbia się z nim przytulać. Nie sposób nie zakochać się w widoku tej dwójki.

Według opiekunów z zoo, Kitra wydawała się dobrze znosić macierzyństwo.


“Wspaniale jest widzieć, jak Kitra tak dobrze opiekuje się swoim dzieckiem. Wciąż może się wiele wydarzyć, więc jesteśmy bardzo ostrożni i dajemy jej jak najwięcej spokojnego czasu” – powiedziała Kate Gilmore, jedna z opiekunek naczelnych w zoo.

Opiekunowie mają oko na Kitrę od czasu jej ciąży.

Zrzut ekranu YouTube – Zoo Oregon

Źródło:
Zrzut ekranu YouTube – Zoo w Oregonie

Przeszkolono ją w zakresie wykonywania dobrowolnych badań ultrasonograficznych i monitorowano jej ogólne samopoczucie podczas całego procesu. Nauczyli ją również, jak trzymać i karmić dziecko, używając wypchanego orangutana.

Ale czy nowe dziecko to chłopiec czy dziewczynka?

Personel nie mógł jeszcze powiedzieć. Powiedzieli, że zajmie im to kilka tygodni. To nie ma znaczenia, dopóki dziecko jest w bezpiecznych rękach matki.

Jak widać na filmie, są one bardzo podobne do tego, jak ludzkie matki opiekują się swoimi dziećmi.

Zrzut ekranu YouTube – Zoo w Oregonie

Źródło:
Zrzut ekranu YouTube – Zoo w Oregonie

Starszy opiekun w Oregon Zoo, Asaba Mukobi, powiedział, że orangutany i ludzie dzielą 98% naszego DNA. Dlatego też odwiedzający czują silną więź, gdy widzą orangutany w zoo.

Zobacz urocze wideo poniżej!

Proszę podziel sie tym z przyjaciółmi i rodziną.