Hikmet Kaya potrzebował 24 lat, aby zamienić rozległy pustynny teren w zielony las pełen życia. Choć było to zadanie wymagające, a efekty nie były widoczne w krótkim czasie, nie pozwolił, by cokolwiek powstrzymało go przed dokonaniem wielkiej zmiany dla ekosystemu.
Niezrażony niezaprzeczalnym pogorszeniem się stanu środowiska, Himket skupił się na tym, co dzięki temu lasowi mogłoby w znacznym stopniu przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń. To, co kiedyś było suchą przestrzenią bez śladu życia, teraz jest w całości terenem zielonym.
Nie na darmo Hikmet Kaya ma bliski związek z naturą. Dało to ogromny impuls do realizacji projektu zalesiania, który zmieniłby o 360 stopni obraz pozbawionej życia ziemi. W 1978 roku rozpoczął więc realizację projektu będącego nadzieją dla tego obszaru obszar Sinop w Turcji.
Społeczność Sinop była w pełni zaangażowana w zasadzenie 30 milionów małych drzewek, Kaya wie, że bez ich pomocy zakończenie zalesiania byłoby zadaniem pod górkę. Był to pełny sukces, a dowodem na to jest fakt, że czterdzieści lat później wyniki są nadal aktualne.
To siłowe działanie, oprócz pomocy ekosystemowi, również udało się uświadomić, jak ważne jest podjęcie działań, jeśli mamy zmienić postępującą degradację środowiska naturalnego. I że nawet jeśli rezultaty wymagają czasu, to kiedy już się pojawią, utrzymują się przez długi czas, przynosząc niezwykłe korzyści dla wszystkich.
Choć minęło już kilka lat, inżynier nie przestał odczuwać piękna tego, co kiedyś było tylko pomysłem w jego głowie. Kiedy tylko może, odbywa spacer po wielkim lesie, który kiedyś był tylko pustynią, o czym świadczą niektóre zdjęcia, które jeszcze posiada.
Kaya wyjaśnia: “Udało nam się to dzieło dzięki bardzo dobrej współpracy z mieszkańcami wsi. Po wielu latach zadbaliśmy o to, aby nasz powiat miał więcej zasobów leśnych w porównaniu z tamtymi czasami. To bardzo dobre uczucie”.
Dzięki temu i innym podobnym projektom Turcja stała się jednym ze światowych liderów w przyroście terenów zalesionych. W latach 2011-2018 zrealizowano już 327 projektów o takiej skali, których celem jest pielęgnacja i ochrona gleby, a także sadzenie nowych drzew.