Gatunek wiewiórki olbrzymiej sfotografowany z “wielobarwnym” futrem – nowe badanie

Gatunek wiewiórki olbrzymiej sfotografowany z “wielobarwnym” futrem – nowe badanie

Wiewiórka olbrzymia, występująca w dżunglach Indii, jest bardzo pięknym gatunkiem. Ponadto jej rozmiary sprawiają, że prezentuje się nieprzeciętnie pośród panującej roślinności. Jej gęste wielobarwne futro sprawia, że miłośnicy zwierząt chcą poznać ją nieco bliżej.

Uznany magazyn obejmujący naukę i przyrodę poświęcił artykuł tej wyjątkowej wiewiórce. Cyfrowa wzmianka zawierała fotografie gryzonia sportowego w różnych kolorach, które sprawią, że każdy się w nim zakocha.

Mohammed Farooq

Mają fioletowy grzbiet, pomarańczową twarz i głęboko wermilionowe nogi. W przeciwieństwie do reszty ciała, ich uszy wydają się mieć inny dotyk, podobny do waty. Te wspaniałe zwierzęta mogą dorastać do metra długości, a okazy były znane z wagi do 2 kilogramów.

N. A. Naseer

Fotograf National Geographic, Kaushik Vijayan przesłał na swój Instagramie kilka zdjęć wspomnianej wiewiórki, które szybko rozeszły się wirusowo. Dodatkowo zamieścił informacje, które stanowią część jego badań.

Według jego Vijayana, gatunek ten zamieszkuje najbardziej wysunięte na północ lasy deszczowe subkontynentu, gdzie żywi się dzikimi owocami i orzechami. Jego pazury pozwalają mu utrzymać się na każdej chropowatej powierzchni i wspiąć się na każde drzewo, a przy niektórych okazjach imponująco skoczyć.

kaushikvijayan.photography

Indyjska wiewiórka olbrzymia opracowała bardzo ciekawe strategie przechowywania żywności. Projektują i budują magazyny w koronach drzew, gdzie inne zwierzęta nie mają dostępu. Trzeba powiedzieć, że są bardzo płodne, co jest całkiem naturalne dla gryzoni.

Potrafią skakać na odległości przekraczające 6 metrów, przewyższające nawet inne gatunki wiewiórek. Kilka lat temu gatunek ten został sklasyfikowany jako “zagrożony”, ze względu na degradację jego naturalnego siedliska. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy, indie wielobarwna populacja wiewiórki olbrzymiej została przywrócona do pożądanego poziomu.