Badania sugerują, że posiadanie siostry jest korzystne dla zdrowia psychicznego

Badania sugerują, że posiadanie siostry jest korzystne dla zdrowia psychicznego

Kochamy nasze rodzeństwo tak samo jak je nienawidzimy, w końcu nie ma czegoś takiego jak “idealna rodzina” Dorastając, często sprzeczałeś się ze swoim rodzeństwem o prawie wszystko, jak to, kto będzie oglądał w telewizji lub kto dostanie lepszy prezent na święta.

Pexels – Karolina Grabowska

Źródło:
Pexels – Karolina Grabowska

Można niemal śmiało powiedzieć, że kłótnie i nieporozumienia są wśród rodzeństwa czymś po prostu normalnym, zgodzicie się?

To nawet gorzej, gdy masz siostrę, prawda? Ich przesadne reakcje na małe rzeczy i zbyt dramatyczne wypowiedzi są często denerwujące. Po prostu nienawidzimy tego, jak robią nawet najprostsze rzeczy, takie jak szczotkowanie włosów czy zakładanie butów.

Pexels – Anna Shvets

Źródło:
Pexels – Anna Shvets

Ale bez względu na to, jak irytujące jest posiadanie siostry, nie możesz zignorować rzeczywistości, że kochasz je tak samo, jak je nienawidzisz. W rzeczywistości badania udowodniły, że posiadanie siostry może pomóc komuś stać się lepszą osobą.

Możesz kłócić się z siostrą, ale nie z nauką.

W badaniu przeprowadzonym w 2010 roku na Brigham Young University i opublikowanym w Journal of Family Psychology dowiedzieli się, że posiadanie siostry poprawia zdrowie psychiczne i emocjonalne dziecka na ogromnym poziomie.

Pexels – Triệu Thanh Tâm

Źródło:
Pexels – Triệu Thanh Tâm

To badanie BYU było oparte na ich ocenie 395 rodzin z licznym rodzeństwem w wieku od 10 do 14 lat.

Alex Jensen, jeden z autorów badań, powiedział, że “Nawet konflikt między rodzeństwem, jeśli jest niewielki, może sprzyjać zdrowemu rozwojowi”

Okazuje się, że bez względu na to, jak bardzo nienawidzisz mieć siostrę w pobliżu, ich istnienie w twoim życiu samo w sobie wciąż może być korzystne dla ciebie pod względem zdrowia psychicznego.

Poniżej znajduje się lista korzyści wynikających z posiadania siostry według badań Brigham Young University.

Pexels – Kindel Media

Źródło:
Pexels – Kindel Media
  • Istnienie siostry w twoim życiu może znacznie pomóc ci w poprawieniu samooceny. Okazuje się, że ich naturalna głośność jest kluczem do utrzymania rodzeństwa z dala od samotności, strachu, poczucia winy i samoświadomości. Siostra może ogólnie pomóc ci mieć lepsze zdrowie psychiczne, ponieważ nigdy nie sprawią, że poczujesz się niekochany. Ich badanie wspomniało również, że różnica wieku między rodzeństwem nie wpływa na żaden z wyników z ich badań.
Pexels – Kampus Production

Źródło:
Pexels – Kampus Production
  • Twoja siostra może również pomóc ci skuteczniej rozwiązywać konflikty, być bardziej pielęgnującym i być bardziej współczującym wobec innych ludzi. Mało kto wie, że kiedy pokłócisz się ze starszą siostrą, te niezliczone kłótnie z nimi ostatecznie pomogą ci radzić sobie z konfliktami w lepszy sposób. Z drugiej strony, twoja młodsza siostra nauczy cię, jak być bardziej ostrożnym, współczującym i pielęgnującym. Te dobre cechy pomogą ci również w przyszłości stać się lepszym mężem i ojcem.
Pexels – olia danilevich

Źródło:
Pexels – olia danilevich
  • Wdawanie się w bójki z siostrą (z braćmi też) w końcu nauczy cię panowania nad emocjami, zwłaszcza nad złością. “Jeśli rodzeństwo wdaje się w bójkę, musi regulować emocje. To ważna umiejętność do opanowania na później w życiu,” powiedziała Laura Padilla- Walker, kierownik badania i profesor na Brigham Young University.
Pexels – RODNAE Productions

Źródło:
Pexels – RODNAE Productions
  • Ogólnie rzecz biorąc, posiadanie siostry w życiu sprawia, że ktoś jest bardziej życzliwy i hojny. Siostry mogą pomóc komuś mieć dobre zachowania społeczne, takie jak bezinteresowność, empatia i hojność.
Pexels – Ivan Samkov

Źródło:
Pexels – Ivan Samkov

Twoja rodzina nie zrobi w twoim życiu nic poza dobrem. Tak, nieporozumienia i walki zdarzają się tu i tam, ale nie ma ucieczki od faktu, że życie jest zawsze lepsze, gdy są w pobliżu. Zawsze lepiej jest prowadzić z nimi życie pełne wyzwań, niż mieć udane życie w pojedynkę.

Odkryj inne pozytywne korzyści z posiadania rodzeństwa, oglądając poniższe wideo.

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.