Australijski park dzikich zwierząt ogłasza pierwsze dziecko koala urodzone od czasu pożarów

Australijski park dzikich zwierząt ogłasza pierwsze dziecko koala urodzone od czasu pożarów

Od 1 czerwca 2020 roku Australijczycy mogli wrócić do Australijskiego Parku Gadów w środkowej części Nowej Południowej Walii. A ci, którzy to zrobili, mieli co świętować – narodziny pierwszego misia koala od czasu, gdy pożary buszu spustoszyły kontynent od lata 2019 do początku tego roku.

W ogłoszeniu na Facebooku 26 maja 2020 r. park nazwał noworodka znakiem nadziei dla rodzimej dzikiej przyrody.

Mała dziewczynka ma na imię “Ash”

“Mamy bardzo specjalne ogłoszenie… Nasza bardzo pierwsza koala w sezonie wyskoczyła z torby Mums, aby się przywitać!”, napisał park. “Opiekunowie postanowili nadać jej imię Ash! Ash jest pierwszą koalą urodzoną w parku od czasu tragicznych australijskich pożarów buszu i jest znakiem nadziei na przyszłość rodzimej dzikiej przyrody Australii.”

Nowa Południowa Walia została najciężej dotknięta przez pożary buszu, które tylko w tym regionie zdziesiątkowały ponad 13 milionów akrów ziemi.

Wiejska straż pożarna Nowej Południowej Walii i premier Australii Scott Morrison podają, że pożary zniszczyły 2500 domów i zabiły 25 osób w południowo-wschodnim stanie, gdzie znajduje się miasto Sydney.

Szacuje się, że kontynent stracił łącznie ponad 1 miliard zwierząt, a nawet całe gatunki, jak podaje Uniwersytet w Sydney – a 800 milionów z tych zgonów miało miejsce w Nowej Południowej Walii.

Nie jest więc zaskoczeniem, że nowe życie przynosi odnowioną nadzieję dla regionu i jednego z ikonicznych zwierząt Australii.

Narodziny Ash są szczególnie ważne, ponieważ gatunek koala jest zagrożony w wyniku pożarów połączonych z chorobami i niszczeniem siedlisk.

CNN podało, że raport opublikowany w marcu 2020 roku ostrzegł o “bezpośrednim zagrożeniu wyginięciem dla koali.”

Placówka informacyjna przeprowadziła również wywiad z działaczem Międzynarodowego Funduszu na Rzecz Zwierząt Josey Sharrad, który wyjaśnił, dlaczego koale były tak podatne na pożary:

“Koale są szczególnie narażone na pożary buszu, ponieważ są powolne i żyją w drzewach eukaliptusowych, które płoną szybko i intensywnie. Kiedy pożary przeczesują ich domy, często nie mają czasu na ucieczkę, szczególnie w przypadku intensywnych pożarów koron drzew, które szaleją w koronach drzew, gdzie żyją.”

Tak się składa, że w Nowej Południowej Walii znajduje się również jedyny na świecie szpital dla koali w mieście Port Macquarie. Jeszcze w kwietniu wydali oni dobrą wiadomość, że niektórzy z ich pacjentów mogli zostać wypuszczeni z powrotem na wolność.

Nadal jednak nie ma gwarancji, że populacja koali się odbuduje – zwłaszcza bez pomocy obrońców przyrody.

Jeśli chodzi o Ash, to jest ona w dobrych rękach. Zaraz po urodzeniu wdrapała się prosto do sakiewki swojej mamy Rosie, gdzie pozostała przez kilka miesięcy.

Park dzikich zwierząt podzielił się pierwszym wideo, gdy pochyliła głowę w wieku pięciu miesięcy. (To normalne, że joeys pozostają w torbie matki po urodzeniu przez około sześć miesięcy).

Narodziny zdrowej koali to znak, że program hodowlany w australijskim parku gadów może być owocnym sposobem pomocy w ratowaniu gatunku.


Podczas gdy twierdzenia, że zwierzęta są “funkcjonalnie wymarłe” są fałszywe, są one znacznie zagrożone i będą potrzebowały wszelkiej pomocy w przetrwaniu jako gatunek.

Upewnij się, że przewijasz w dół poniżej, aby złapać przebłysk dziecka Ash poking jej głowę z torby jej mamy po raz pierwszy!

Proszę podziel sie tym to ze swoimi przyjaciółmi i rodziną.