40+ fascynujących faktów o Amiszach

W sposobie życia Amiszów, ich podstawowych wartościach i doświadczeniach jest o wiele więcej, o czym wielu z nas nigdy wcześniej nie wiedziało.

Ekstremalne zasady

Wielu ludzi spędza życie, przestrzegając zasad własnych, swoich rodziców, przekonań lub określonych ksiąg religijnych – i można powiedzieć, że Amisze nie są inni. Spędzają swoje życie, przestrzegając wytycznych i przepisów, a te szczególne zasady są zawarte w Ordnungu.

Chociaż każda wspólnota amiszów przestrzega własnego Ordnung, wszystkie są bardzo podobne pod względem tego, czego oczekują od swoich ludzi, i zawierają kodeks postępowania, dzięki któremu każdy amisz może prowadzić swoje życie we właściwy dla siebie sposób. Oprócz zasad, Ordnung określa również kary i konsekwencje w przypadku, gdy ktoś w danej społeczności je złamie. Z tego powodu Ordnung jest niezwykle ważny w społeczności amiszów.

Broda i bard

Jedną z cech charakterystycznych dla amiszów jest broda, ale być może zauważyłeś, że młodsi amisze nie mają brody. Okazuje się, że można wiele powiedzieć o mężczyźnie po jego brodzie – ponieważ Ordnung określa szczegółowe zasady dotyczące tego rodzaju zarostu.

W dniu ślubu Amisz ślubuje zapuścić brodę, a zasady nakazują, że nie wolno mu jej ścinać ani przycinać do końca życia. Z tego powodu młodsi, niezamężni amisze nie mają brody, natomiast łatwo rozpoznać, że starsi mężczyźni z dłuższą brodą są od dawna żonaci. Wąsy nie są jednak dozwolone.

PREV