40+ fascynujących faktów o Amiszach

W sposobie życia Amiszów, ich podstawowych wartościach i doświadczeniach jest o wiele więcej, o czym wielu z nas nigdy wcześniej nie wiedziało.

Ekstremalne zasady

Wielu ludzi spędza życie, przestrzegając zasad własnych, swoich rodziców, przekonań lub określonych ksiąg religijnych – i można powiedzieć, że Amisze nie są inni. Spędzają swoje życie, przestrzegając wytycznych i przepisów, a te szczególne zasady są zawarte w Ordnungu.

Kraj Amiszów w Ohio

Chociaż każda wspólnota amiszów przestrzega własnego Ordnung, wszystkie są bardzo podobne pod względem tego, czego oczekują od swoich ludzi, i zawierają kodeks postępowania, dzięki któremu każdy amisz może prowadzić swoje życie we właściwy dla siebie sposób. Oprócz zasad, Ordnung określa również kary i konsekwencje w przypadku, gdy ktoś w danej społeczności je złamie. Z tego powodu Ordnung jest niezwykle ważny w społeczności amiszów.

Broda i bard

Jedną z cech charakterystycznych dla amiszów jest broda, ale być może zauważyłeś, że młodsi amisze nie mają brody. Okazuje się, że można wiele powiedzieć o mężczyźnie po jego brodzie – ponieważ Ordnung określa szczegółowe zasady dotyczące tego rodzaju zarostu.

Associated Press

W dniu ślubu Amisz ślubuje zapuścić brodę, a zasady nakazują, że nie wolno mu jej ścinać ani przycinać do końca życia. Z tego powodu młodsi, niezamężni amisze nie mają brody, natomiast łatwo rozpoznać, że starsi mężczyźni z dłuższą brodą są od dawna żonaci. Wąsy nie są jednak dozwolone.

Ich własny język

Jeśli kiedykolwiek komunikowałeś się z członkiem społeczności amiszów, prawdopodobnie rozmawiałeś z nim po angielsku. Dzieje się tak dlatego, że większość społeczności amiszów uczy się tego języka od najmłodszych lat, co oznacza, że są oni biegli w rozmowach między sobą i osobami spoza ich codziennego życia.

Ramblingi z hrabstwa Chester

To, czego możesz nie wiedzieć, to fakt, że wiele wspólnot amiszów w Ameryce Północnej ma także swój własny język, którym zwykle posługują się w zaciszu własnego domu. Język ten, nazywany często Pennsylvania Dutch lub Low German, jest specyficzny dla Amiszów. Często uważa się go za przestarzały i stary, ale nie ma wątpliwości co do tego, że istnieją tysiące rodzin amiszów, które nadal posługują się językiem Pennsylvania Dutch.

Więcej treści niż stylu

W dzisiejszych czasach wiele osób eksperymentuje ze swoim stylem i wyczuciem mody. Noszą jaskrawe kolory, odważne wzory, wybierają ubrania we wszystkich kształtach i rozmiarach, które pokazują ich ciała na wiele sposobów. Dzieje się tak dlatego, że w większości społeczności staroświeckie zasady dotyczące ubioru wychodzą na jaw, ale nie dotyczy to społeczności Amiszów.

Czasy Horyzontu

Mężczyźni i kobiety Amiszów, którzy żyją w Ameryce Północnej i poza nią, muszą zazwyczaj przestrzegać ścisłych zasad ubioru, które podkreślają skromność i pokorę. Z tego powodu o wiele łatwiej jest im przyjąć prosty styl. Kobiety zwykle noszą sukienki w stonowanych kolorach i maski na głowach.

Życie z technologią

Od dawna sugeruje się, że społeczności amiszów żyją przy świecach i odrzucają wszelką technologię, i choć jest to prawdą w przypadku wielu rodzin i miasteczek, nie dotyczy to wszystkich amiszów. Choć ogólnie przyjmuje się, że prowadzą oni prosty styl życia, to jednak w wielu społecznościach amiszów technologia może wzbogacić ich życie na wiele sposobów.

Associated Press

Niektóre rodziny wybierają świece i staroświeckie metody gotowania, podczas gdy inne mają lodówki podłączone do generatorów poza domem. Tak jest również w przypadku budownictwa – wiele wspólnot amiszów zdecydowało się na wykorzystanie wózków widłowych zasilanych propanem, które pomagają im na co dzień.

Chrzest czy brak chrztu?

Każda wiara ma swoje własne zasady i systemy, jeśli chodzi o zapraszanie innych do przyłączenia się do niej. W wierze chrześcijańskiej niemowlęta i małe dzieci są chrzczone w młodym wieku, a potem do nich należy decyzja, czy chcą kontynuować tę wiarę, kiedy będą starsze.

Podziel świat

W społecznościach amiszów sprawy mają się nieco inaczej, ponieważ są oni anabaptystami. Mimo że wyznają oni pewien odłam chrześcijaństwa, członkowie społeczności amiszów wolą pozwolić swoim dzieciom na podjęcie samodzielnych decyzji przed chrztem. Z tego powodu nastolatki biorą udział w Rumspringa, a jeśli wrócą, są chrzczone.

Niesławna Rumspringa

Jeśli słyszałeś o tradycji Rumspringa, możesz wiedzieć, że często jest ona postrzegana w negatywnym świetle. Podczas tej tradycji nastolatkowie amiszów mogą wyrwać się ze swoich odosobnionych i zamkniętych społeczności, by poznać duże miasta i świat poza domem.

Reddit

W ten sposób mają nadzieję, że wrócą do domu, do swoich rodzin i będą bardziej przekonani o swojej wierze niż kiedykolwiek. Oczywiście są tacy młodzi Amisze, którzy angażują się w imprezy, narkotyki i inne niebezpieczne substancje i ostatecznie nie wracają do swoich wspólnot amiszów. Jednak nie zawsze tak jest, a wielu z nich uważa, że jest to świetny sposób na ugruntowanie swojej wiary i swojego miejsca w amiszowym stylu życia.

Grupy młodzieżowe Rumspringa

Chociaż wielu nastolatków wyjeżdża w dalekie miejsca, by przeżyć przygodę z Rumspringą, są też tacy, którzy pozostają nieco bliżej domu. Dzieje się tak dlatego, że wiele wspólnot amiszów tworzy grupy młodzieżowe dla tych, którzy chcą wziąć udział w tym okresie refleksji. Wiele osób uważa, że te grupy młodzieżowe to po prostu grupy imprezowe, które zachęcają do rozpusty i skandalu, ale tak nie jest.

Getty Images

Większość z nich oferuje różnego rodzaju tradycyjne i rekreacyjne zajęcia, podczas których młodzież i starsi nastolatkowie uprawiają sport, rozwijają swoje umiejętności społeczne i mieszają się, próbując znaleźć męża lub żonę. Oczywiście, są też takie, które oferują inne zajęcia, ale w społecznościach amiszów jest ich bardzo mało.

Kontrowersje wśród Amiszów

Ponieważ społeczność Amiszów jest odizolowana od reszty świata i rzadko trafia na pierwsze strony gazet, łatwo jest założyć, że są to praworządni obywatele, którzy nie wywołują żadnych dramatów. Jednak wydaje się, że złe jabłka pojawiają się w każdym gronie – i nie inaczej jest w przypadku społeczności amiszów.

Pixabay

W latach 90. ubiegłego wieku amisze zostali poddani w wątpliwość, gdy odkryto, że dwóch amiszów zostało przyłapanych na kupowaniu i sprzedawaniu nielegalnych substancji o wartości około 100 000 dolarów. Choć wielu zakładało, że sprzedawali je osobom spoza społeczności amiszów, kontrowersje wzbudziło odkrycie, że sprzedawali je w obrębie własnej społeczności. To sprawiło, że ludzie zaczęli postrzegać Amiszów w innym świetle.

Zachowanie tajemnicy

Wielu ludzi na całym świecie uważa swoje dzieci za błogosławieństwo i to samo można powiedzieć o tych, którzy żyją w społeczności Amiszów. Amisze wierzą, że dzieci są jedynymi skarbami, które mogą zabrać ze sobą do nieba, więc młodzi ludzie są dla nich cenni i codziennie się nimi opiekują.

Getty Images

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o rozmowy na temat ciąży. Kobiety i mężczyźni amiszów nie mówią o tym, jak doszło do poczęcia dziecka, ponieważ jest to sprzeczne z ich zasadami skromności i pokory – ale nie jest to jedyna rzecz, o której milczą. Ponieważ dzieci uważane są za dar, rzadko wspominają o porodach, kopnięciach dziecka czy nawet terminach porodu.

Wszystko jest wybaczane

Rumspringa jest ważnym rytuałem przejścia dla młodych ludzi w społeczności Amiszów, ponieważ ma ugruntować ich miejsce w świecie i ich wiarę jako całość. Wielu młodych Amiszów rozwija skrzydła i cieszy się przez jakiś czas innym stylem życia, ale potem wracają do swoich rodzin i do swojej społeczności bez żadnych zadrapań czy zmian w osobowości lub przekonaniach.

Pinterest

Jednak nie dla wszystkich jest to takie samo. Nawet jeśli młody Amisz bardzo zaszaleje podczas swojej przygody z Rumspringą, wszystko zostanie mu wybaczone, gdy wróci do swoich rodziców i społeczności. W końcu to oni podjęli decyzję o powrocie, co daje im kartę wyjścia z więzienia.

Z bliska i osobiście

W społecznościach amiszów związki i małżeństwa są niezwykle ważne. Rzadko spotyka się amiszów samotnych, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że ci ludzie w ogóle zaczynają się umawiać na randki? Wydaje się, że istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać. Mężczyzna zawsze przejmuje inicjatywę, jeśli chodzi o zaloty, a są one zdecydowanie długie.

Amish Buggy

Proces ten rozpoczyna się zwykle, gdy chłopcy są w wieku kilkunastu lub dwudziestu lat, a mężczyzna okazuje swoją atrakcyjność, odbierając swoją potencjalną partnerkę i jej rodzinę z kościoła na swoim koniu i wozie. Następnie muszą pisać do siebie przez cały rok, zanim on w końcu będzie mógł poprosić o jej rękę.

Gotowi do wiązania

Ponieważ proces zalotów jest tak długi i pełen zasad, może zaskoczyć cię informacja, że pary amiszów mogą spać w jednym łóżku, zanim zostaną mężem i żoną. Jest to tradycja trwająca od dziesięcioleci – ale nie jest to takie proste, jak się wydaje. Zanim ci dwoje się pobiorą, muszą przejść przez proces ‘Bundling’

Pinterest

Polega on na tym, że para może spędzić ze sobą noc i odpowiednio się ułożyć, ale w łóżku z przegrodą po środku. Mężczyzna i kobieta nie mogą się dotykać i muszą być w pełni ubrani przez całą noc. Nie śpią podczas procesu wiązania, ale rozmawiają od zmierzchu do świtu.

Prosty ślub

W tym momencie powinieneś już chyba wiedzieć, że społeczności amiszów prowadzą proste życie. Nie hołdują ekstrawagancji ani rzeczom, które nie są konieczne, a zamiast tego skupiają się na tym, co naprawdę ważne. Widać to w ich ceremoniach ślubnych. W wielu innych społecznościach i kulturach śluby są powodem do świętowania, a wiele osób zamienia swoje ceremonie w gigantyczne przyjęcia, które kosztują ogromne sumy pieniędzy.

Pinterest

Amisze nie myślą o ślubie w ten sposób. Chcą, żeby ich śluby skupiały się na świętości małżeństwa, a nie na samym dniu, dlatego ich wesela są proste. Obowiązuje swobodny dress code, nie ma obrączek, a śluby są stosunkowo małe i zamknięte.

Edukacja amiszów

Wielu ludzi na całym świecie uważa, że wykształcenie średnie jest darem, i chcą w nim pozostać tak długo, jak to możliwe, żeby się doskonalić i zdobyć jak najwięcej wiedzy o świecie edukacji. Jednak w społecznościach amiszów sprawy mają się inaczej.

Wiadomości kościelne

Prawie wszyscy Amisze żyją w sposób zrównoważony i spędzają dni na uprawach lub utrzymywaniu domów, dlatego nie wierzą, że edukacja jest dla nich korzystna. Chociaż ich dzieci uczęszczają do szkoły do ósmej klasy, to ta klasa oznacza koniec ich przygody z edukacją. Od tego momentu młodzi chłopcy uczą się pracować rękami, a młode dziewczyny – zajmować się domem.

Suknia ślubna

Na swój ślub wiele amiszek szyje własne suknie ślubne. Są to zwykłe suknie, jeśli chodzi o współczesną modę i styl, ale uważa się je za najlepsze, jakie Amiszka może mieć. Z tego powodu kobiety w społeczności Amiszów zakładają swoje suknie ślubne do kościoła w każdą niedzielę.

DutchCrafters

Suknie te są zwykle w kolorze niebieskim, ale kobiety mogą wybrać rodzaj tkaniny i odcień, który chcą nosić. Następnie, zamiast trzymać suknię w pudełku do końca życia, upewniają się, że będzie ona dobrze wykorzystana w najważniejszym dniu tygodnia. Jest to niezwykle ważne dla społeczności Amiszów.

Wszystko o dobrych uczynkach

Chrzest jest ogromną częścią wiary wielu ludzi, a szczególnie dotyczy to Amiszów i chrześcijan. Te dwie społeczności nie tylko chrzczą swoich ludzi w różnych momentach życia, ale mają też różne wierzenia związane z tym ważnym dniem. Dla wielu chrześcijan chrzest oznacza bilet do nieba bez żadnych ograniczeń.

Ashley Gilbertson

Podczas chrztu woda zmywa grzechy i pozwala stanąć w obecności Boga. Nie jest to jednak to, w co wierzą Amisze. Chociaż uważają, że chrzest jest ważny, wierzą też, że muszą być nieustannie dobrzy przez całe życie. Z tego powodu skupiają się na spełnianiu dobrych uczynków każdego dnia.

Przekazanie

W wielu krajach i społecznościach na całym świecie dziedziczenie odgrywa ogromną rolę w przekazywaniu wiedzy, pieniędzy i bezpieczeństwa. Często sugeruje się, że po śmierci rodziców najstarszy syn dziedziczy majątek ojca – i jest to zasada, której przestrzega wiele rodzin na całym świecie. Amisze lubią jednak postępować w nieco inny sposób.

Getty Images

W ich oczach najstarszy syn powinien nauczyć się od ojca przed jego śmiercią wystarczająco dużo, by wiedzieć, jak utrzymać rodzinę i jak żyć. Z drugiej strony uważają, że najmłodszy syn będzie miał problemy nie tylko z finansami, ale także z doświadczeniem życiowym. Dlatego wszystko dziedziczy najmłodszy syn w rodzinie.

Zdrowszy styl życia

Od dawna spekuluje się, że wykorzystanie technologii we współczesnym świecie przyczynia się do pogorszenia naszego stanu zdrowia, a technologia jest często kojarzona z wyższym poziomem zachorowań na raka. Choć wiele osób w przeszłości kwestionowało tę tezę, wydaje się, że Amisze mogą być łącznikiem między tą myślą a rzeczywistością.

David Nevala Photography

Dzieje się tak dlatego, że u Amiszów ryzyko zachorowania na raka w ciągu całego życia jest niezwykle niskie, a wiele osób przypisuje to temu, że sami tworzą swoje życie. Uprawiają własne rośliny, hodują własne zwierzęta na ekologiczne mięso, sami przygotowują swoje jedzenie i nie otaczają się technologią. Są też bardzo aktywni i większość dnia spędzają na świeżym powietrzu.

Nigdy nie jest za późno na przeprosiny

Amisze starają się żyć jak najdoskonalej i każdego dnia starają się być praworządnymi obywatelami. Zdają sobie jednak sprawę, że są sytuacje, w których ludzie mogą podjąć złą decyzję i popełnić błąd. W takich przypadkach w grę wchodzi nakaz Meidung.

Getty Images

Kiedy Amisze łamią zasady, mają dwie możliwości. Albo musi przyznać się do błędu i przeprosić tych, których skrzywdził, i całą społeczność, albo może zignorować swoje postępowanie i ponieść konsekwencje. Tą konsekwencją jest odrzucenie przez rodzinę i społeczność, co oznacza, że muszą opuścić świat Amiszów.

Odzyskanie siebie

Oczywiście jest wielu Amiszów, którzy popełniają błędy – czy to celowo, czy świadomie. Chociaż z wieloma osobami łamiącymi prawo radzą sobie w obrębie własnej społeczności, bez udziału sił zewnętrznych, takich jak policja, zdarzają się przypadki, kiedy władze muszą się zaangażować. Tak stało się w 2011 roku, kiedy policja złapała gang amiszów i wysłała ich do więzienia.

Associated Press

Mężczyźni znaleźli się w stanie wojny z inną grupą amiszów i byli zaniepokojeni, że ci mężczyźni postępują wbrew tradycyjnym wartościom ich społeczności. Aby odegrać się za te wykroczenia, gang włamał się do domów tych mężczyzn i wyciągnął maszynki do golenia, aby zgolić im brody.

Zwolnieni z poboru

Choć być może nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się nad tym, istnieje powód, dla którego nigdy nie zobaczysz kogoś ze społeczności Amiszów pracującego w wojsku. To dlatego, że Amisze wierzą, że przemoc niczego nie rozwiązuje i odrzucają wojnę jako taką. Ze względu na ich przekonania rząd Stanów Zjednoczonych uhonorował ich sposób życia i zaznaczył, że są oni zwolnieni z wszelkiego rodzaju poboru do wojska.

Penn Live

Oznacza to, że nigdy nie będą walczyć na linii frontu i nie będą stosować przemocy wobec innych ludzi, bo tak im kazano. Zamiast tego mogą kontynuować spokojne życie z dala od wszelkich wojen i napięć i nie muszą się martwić, że zostaną powołani do wojska.

Wszyscy jesteśmy podobni

Wiele kobiet amiszek spędza dni na sprzątaniu domów, gotowaniu dla swoich mężów i dzieci oraz robieniu lalek. W rzeczywistości tworzenie lalek stało się dla nich wspaniałą rozrywką – ale nie są one zupełnie takie, jak lalki, które przywykliśmy oglądać i którymi się bawimy. To dlatego, że lalki te nie mają żadnych rysów twarzy.

Rodzinne kołdry na farmie

Choć wielu sugeruje, że to po prostu wada konstrukcyjna i coś, o czym zapomniano w procesie produkcji, Amisze potwierdzą, że tak miało być zawsze. Wszystkie lalki amiszów są wykonane bez twarzy, ponieważ pokazują fakt, że w ich oczach wszyscy ludzie są równi w oczach Boga.

Rosnąca populacja

Łatwo jest założyć, że społeczność Amiszów jest mała i odosobniona, ale wygląda na to, że tak nie jest. Pierwsza wspólnota amiszów powstała w 1600 roku i chociaż popularność tej społeczności wzrosła najpierw w Szwecji, to od tego czasu jest ona obecna na całym świecie, a większość amiszów mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Rozmowa

To, co jest niesamowite w tych społecznościach, to fakt, że rosną one w niesamowitym tempie. Populacja Amiszów stała się jedną z najszybciej rozwijających się populacji na naszej planecie, a jej liczba rośnie z każdym rokiem. Obecnie szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych żyje około 350 000 Amiszów.

Problemy zdrowotne

Chociaż niskie ryzyko zachorowania na raka jest prawdziwym świadectwem życia Amiszów, nie ma wątpliwości, że mają oni inne problemy zdrowotne. Jasne, spędzają dni na słońcu i jedzą organiczną, domową żywność – ale często pojawia się ryzyko, gdy trzymasz swoją społeczność blisko siebie.

Getty Images

Zauważono, że obecna populacja Amiszów pochodzi od tych samych 100 osób, co oznacza, że rodziny połączyły się w sobie. Nazywa się to “efektem założyciela” i sugeruje się, że przez to wielu Amiszów żyje z niezdiagnozowanymi zaburzeniami genetycznymi. Jednak Amisze rzadko chodzą do lekarzy, więc te schorzenia pozostają niezdiagnozowane przez większość ich życia.

Tworzenie muzyki

W każdą niedzielę mężczyźni i kobiety amiszów udają się do kościoła, gdzie śpiewają hymny i kolędy, które przybliżają ich do wiary. Uwielbiają regularnie śpiewać te religijne pieśni, ale wydaje się, że istnieje pewien punkt graniczny dla tego rodzaju kreatywności i talentu muzycznego. Dzieje się tak dlatego, że wspólnota Amiszów nie pozwala nikomu ćwiczyć ani grać na instrumentach.

Pinterest

Nauka gry na takim instrumencie jest uważana za zbyt kreatywną i zbyt autoekspresyjną, co jest zabronione w tak skromnym środowisku. Amisze wierzą, że wszystkie istoty ludzkie są równe, a instrumenty sugerują poczucie wyższości u tych, którzy uczą się na nich grać. Dlatego we wspólnocie amiszów nie znajdziesz żadnych instrumentów.

Utrzymywanie tego w tajemnicy

W dzisiejszych czasach nie musimy długo czekać, żeby dowiedzieć się, że para się zaręczyła. Zazwyczaj w ciągu kilku minut aktualizują swój status związku, a chwilę później zamieszczają zdjęcie pierścionka w mediach społecznościowych. Dla wielu osób staje się to świętem, ale nowo zaręczone pary w społeczności Amiszów muszą utrzymywać swoją miłość w tajemnicy.

Getty Images

Chociaż mogą powiedzieć o zaręczynach najbliższej rodzinie i rodzicom, nie wolno im dzielić się nowiną po tym, jak padnie pytanie. Zamiast tego muszą poczekać do czterech tygodni przed wielkim dniem i upublicznić tę wiadomość podczas ceremonii “upublicznienia” w swoim kościele. Jest to jedyny sposób, w jaki można to zrobić.

Przygody podczas miesiąca miodowego

Ponieważ ich śluby są tak minimalne i proste, trudno sobie wyobrazić, że po zawarciu związku nowożeńcy wyruszają w podróż poślubną. Jednak wydaje się, że tak jest. Podczas gdy współczesne pary nieamiszów często udają się w egzotyczne miejsca, by wylegiwać się na plaży ze swoim nowym mężem lub żoną, pary amiszów robią to nieco inaczej.

Sznur na ubrania Amiszów

W czasie miesiąca miodowego udają się do różnych wspólnot amiszów, aby odwiedzić swoich przyjaciół i rodzinę i uczcić swoje zaślubiny. Po drodze otrzymują prezenty i starają się spędzić czas z najbliższymi. Nie jest to miesiąc miodowy, do którego większość z nas jest przyzwyczajona, ale nadal jest to miesiąc miodowy.

Podzielone opinie

Amisze przestrzegają zasad zawartych w Biblii i swoich własnych zasad w ramach Ordnungu, ale są pewne rzeczy, o których nie mówi się w ramach tych wytycznych. Tak jest w przypadku współczesnej medycyny i nie ma wątpliwości, że społeczności amiszów w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie są w tej kwestii dość podzielone.

Associated Press

Podczas gdy niektóre tradycyjne społeczności amiszów odrzucają wszelkie formy nowoczesnej medycyny, ponieważ uważają, że jest ona sprzeczna z ich prostym sposobem życia, są też inne, które są bardziej skłonne spróbować. Jednak nawet gdyby chcieli skorzystać z nowoczesnej medycyny, musieliby sami wyłożyć pieniądze, ponieważ nie są ubezpieczeni.

Pstryknięcie palcami

Wiele osób spoza społeczności Amiszów ma wrażenie, że robienie zdjęć Amiszom jest zabronione, sprzeczne z ich zasadami i przekonaniami – i to nie jest do końca prawda. Wciąż istnieje wiele wspólnot amiszów, które nie chcą, byś zabierał do ich domów nowoczesną technologię i używał jej do robienia im zdjęć – i jest to całkowicie zrozumiałe.

New Mobility Magazine

Są jednak inne wspólnoty, które są znacznie łagodniejsze, jeśli chodzi o robienie zdjęć. Wiedzą, że ludzie chcą dowiedzieć się więcej o ich życiu, a niektórzy nie mają nic przeciwko byciu główną atrakcją sesji zdjęciowej. Oczywiście nie powinieneś nigdy robić zdjęć bez wcześniejszego uzyskania ich zgody, ponieważ byłoby to niegrzeczne.

Poruszanie się po mieście

W dzisiejszych czasach ludzie poruszają się po swoich miastach na różne sposoby. Mogą jeździć samochodem, metrem, a nawet złapać Ubera. Te sposoby nie są jednak dostępne dla Amiszów i nie są zgodne z ich przekonaniami.

Pinterest

Amisze od wieków jeżdżą w swoich bryczkach i wierzą, że konie i wozy to jedyne rzeczy, których potrzebują, by poruszać się po swojej okolicy. Bardzo rzadko spotyka się Amiszów posiadających samochody, ponieważ mają oni tendencję do potępiania nowoczesnych pojazdów jako całości. Nie oznacza to jednak, że odrzucą propozycję przejażdżki na tylnym siedzeniu samochodu.

Władanie grzędą

Dla wielu ludzi na całym świecie mężczyźni i kobiety stają się coraz bardziej równi pod wieloma względami. Kobiety wychodzą ze stereotypu “gospodyni domowej” i zdobywają wysokie stanowiska, a coraz więcej kobiet wchodzi do polityki. Przed nami jeszcze długa droga, zanim kobiety i mężczyźni staną się naprawdę równi, ale wygląda na to, że społeczności amiszów nie chodzi o takie życie.

Pinterest

Ponieważ Amisze uważani są za staromodnych, nie jest zaskoczeniem, że to właśnie oni rządzą, a ich żony zostają w domu i robią to, co im każą. Robią to, ponieważ wierzą, że Biblia ukazuje różnice między mężczyznami i kobietami oraz ich role w społeczeństwie.

Wpływ środowiska

Choć nie ma wątpliwości co do tego, że zrównoważony rozwój w społecznościach amiszów musi być celebrowany, wydaje się, że niektórzy ludzie nie są zbyt zadowoleni ze sposobu, w jaki żyją. Ponieważ Amisze uprawiają własną żywność, hodują własne zwierzęta i odrzucają nowoczesne inicjatywy higieniczne, wiele ich odpadów trafia do lokalnych strumieni i rzek.

Rodzinna pomocna dłoń

Ci, którzy mieszkają w pobliżu wspólnot amiszów, skarżą się, że zanieczyszczają oni świat przyrody i mają negatywny wpływ na środowisko. Sytuacja stała się tak zła, że Agencja Ochrony Środowiska musiała poprosić Amiszów o zmianę sposobu postępowania. Niestety, w dużej mierze zignorowali oni te sugestie.

Pożegnanie

Zawsze trudno jest pożegnać się z osobami, które się kocha, dlatego wiele osób zastanawia się, w czym chce być pochowana. Niektórzy chcą być pochowani w swoim najlepszym garniturze, inni chcą mieć pewność, że w tym dniu będą mieli na sobie najlepsze ubranie. Amisze mają jednak inny sposób na pożegnanie się ze światem fizycznym.

PBS

Kobiety nie tylko noszą swoje suknie ślubne w dniu ślubu i podczas niedzielnego nabożeństwa, ale także są w nich pochowane. To jednak nie wszystko. Kobiety amiszów są również chowane z fartuchem na sukni ślubnej, aby zachować swoją skromność i pokorę nawet po odejściu.

Zwierzęta schmanimals

Dowiedzieliśmy się już, że Amisze wyznają zasadę, że wszyscy ludzie są równi, a nawet spędzają dni na robieniu dobrych uczynków dla siebie nawzajem, aby zapewnić, że wszyscy wokół nich są szczęśliwi. Można jednak powiedzieć, że nie myślą tak samo o zwierzętach.

Pinterest

Często sugeruje się, że Amisze nie traktują swoich koni i innych zwierząt z takim samym szacunkiem jak ludzi. W rzeczywistości wielokrotnie donoszono, że amisze źle traktują swoje konie, nie karmią ich wystarczająco i nie doją krów tak często, jak powinni. To często oznacza, że odchodzą wcześniej niż powinni.

Straszna zbrodnia

Chociaż kobiety amiszów rzadko noszą rozpuszczone włosy, to gdyby to zrobiły, zauważylibyśmy, że ich włosy są niewiarygodnie długie. Dzieje się tak dlatego, że w społecznościach amiszów włosy są jedną z najświętszych rzeczy, jakie pojawiają się na ciele. Z tego powodu kobiety amiszów nie mogą w ogóle obcinać włosów. Muszą one po prostu rosnąć od urodzenia.

Getty Images

Często upinają włosy w kok, by nie zasłaniać twarzy długimi włosami. Mężczyźni mogą przycinać włosy, by nie przeszkadzały im w codziennej pracy, ale muszą zgolić brodę przed zawiązaniem węzła.

Osobne życie

Tak jak wielu ludzi uważa zasady i styl życia Amiszów za dość dziwne, tak samo myślą oni o osobach spoza swojej społeczności. Ponieważ wychowują się w bardzo chronionych społecznościach, gdzie rzadko mają okazję zetknąć się z innymi osobami, które nie są Amiszami, często odczuwają strach i dyskomfort w stosunku do tych osób.

BBC

Utrzymują kontakty towarzyskie tylko z osobami ze społeczności amiszów, trzymają się swoich własnych rodzin i przyjaciół. Kiedy młodzi ludzie przyjeżdżają, by wziąć udział w Rumspringa, często trudno im się porozumieć z osobami, które nie są przyzwyczajone do ich stylu życia, i często mają problemy z nawiązaniem przyjaźni. W końcu jednak uczą się przystosowywać.

Dodawanie nowych ludzi

Jest wiele religii, które aktywnie starają się dodać nowe osoby do swojego potomstwa, wysyłając je na misje mające na celu nawrócenie byłych niewierzących na wierzących. W przypadku Amiszów jest inaczej – nie spędzają oni aktywnie czasu na próbach nawracania osób, które nie są Amiszami, by przyłączyły się do ich wiary.

CBS News

To, że nie robią tego, nie oznacza jednak, że nie ma osób, które chciałyby się przyłączyć do nich z własnej woli. Mimo że każdego roku niewielka garstka ludzi próbuje przyjąć styl życia amiszów, wskaźniki akceptacji są dość niskie. Dzieje się tak dlatego, że każdy potencjalny Amisz musi mieszkać w domu innej rodziny przez wiele miesięcy, żeby nauczyć się zasad.

Nauka nowych języków

Dowiedzieliśmy się już, że Amisze nie tylko uczą się angielskiego w młodości, ale często biegle posługują się też swoim językiem ojczystym. Wydaje się jednak, że nie są to jedyne języki, których uczą się w ciągu swojego życia. Chociaż Amisze nie zdobywają pełnego wykształcenia, często są doceniani za swoją zdolność do bycia trójjęzycznymi.

Pinterest

Osoby te można zazwyczaj spotkać w stanie Indiana, gdzie znajduje się wiele wspólnot amiszów. Ludzie ci mówią w języku Swiss-Amish, a także po angielsku i niderlandzku w Pensylwanii, a w rozmowach między sobą często używają wszystkich trzech języków. To wymaga sporych umiejętności i jest czymś, z czego powinni być dumni.

Nie zgadzają się

Mimo że w dużej mierze trzymają się na uboczu, Amisze często słyszą, co inni myślą o nich pocztą pantoflową, i wydaje się, że jest jedna szczególna opinia, z którą się nie zgadzają. Mimo że wiele osób spoza społeczności amiszów uważa, że kobiety amiszów są uciskane przez grzywę, oni wcale się z tym nie zgadzają.

Stroje na farmie

W ich oczach zajmowanie się domem, gotowanie posiłków i opieka nad dziećmi to jedna z najważniejszych prac, jakie może mieć każdy człowiek, i uważają, że to prawdziwy zaszczyt dla kobiet, że mogą to robić z powodzeniem. Mężczyźni amiszów szanują swoje żony i córki za to, że się nimi opiekują, ku przerażeniu innych, którzy się temu przyglądają.

Wszystko ręcznie

Pożegnanie się z członkiem rodziny, ukochaną osobą lub bliskim przyjacielem we wspólnocie może być trudne, i jest to tak samo trudne dla Amiszów, jak dla innych na całym świecie. Tak jak wiele innych społeczności, Amisze chcą uhonorować tych, którzy odeszli, i dbają o to, by ich pogrzeb i miejsce spoczynku były czymś, co szanuje ich życie.

Jednak Amisze dbają też o to, by w tym czasie trzymać się swoich przekonań, dlatego wszystkie groby kopią ręcznie, bez użycia ciężkich maszyn. Jakby tego było mało, wyplatają również trumny z drewna, które sami zbierają, a następnie przerabiają na trumnę pogrzebową.

Domowa boginiLeave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *